• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

V Českom Švýcarsku sa podarilo uhasiť požiar, domov sa po takmer troch týždňoch vrátia aj slovenskí hasiči (foto)

V Českom Švýcarsku sa podarilo uhasiť požiar, domov sa po takmer troch týždňoch vrátia aj slovenskí hasiči (foto)

Po takmer troch týždňoch od vypuknutia lesného požiaru sú podľa hasičov všetky nebezpečné ohniská uhasené.

12.8.2022 (Webnoviny.sk) - Hasiči v piatok dohasili požiar v Národnom parku České Švajčiarsko. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámili ústeckí hasiči. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Na mieste zostáva niekoľko hasičov

Na mieste však ešte zostáva 72 dobrovoľných a 40 profesionálnych hasičov.

Celkovo sa pri zásahu v národnom parku vystriedalo okolo šesťtisíc hasičov a každý deň ich bolo v teréne najmenej tisíc. Rozsah zásahu začali obmedzovať až na začiatku tohto týždňa.

Je hotovo, dnes to všetko zbalíme,“ povedal v piatok generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Českej republiky Vladimír Vlček.

Podľa hasičov už nikde viditeľne nehorí. V teréne sa už môžu vyskytovať len skryté horúce ložiská, napríklad v koreňových systémoch stromov. Ich dohasenie by však už mohli zvládnuť dobrovoľní hasiči.

Hasiči zostanú v pohotovosti

Počas dňa sa skončí aj likvidácia požiaru zo vzduchu, vrtuľníky zhodia posledné tisíce litrov vody a najneskôr popoludní sa vrátia na základne. Hasiči však zostanú v pohotovosti a kedykoľvek bude ich zásah potrebný, okamžite vyrazia na miesto, vrátane vrtuľníkov.

V sobotu sa podľa TN.cz budú môcť vrátiť domov aj ľudia z okolia Hřenska, ktorých evakuovali.


O tretej popoludní celé územie Národného parku České Švajčiarsko odovzdali a bola oznámená likvidácia požiaru.


Nadväzuje fáza takzvanej technologickej pomoci, ktorú koordinuje štáb HZS Ústeckého kraja,“ uviedli ústeckí hasiči na Twitteri.

Na mieste zostáva 112 hasičov, z toho 40 profesionálnych a 72 dobrovoľníkov. K dispozícii majú aj 35 kusov techniky.

Najdlhšie trvajúca zahraničná pomoc

Slovenskí hasiči sa majú v sobotu 13. augusta vrátiť z Českej republiky, kde 18 dní bojovali s lesným požiarom v Národnom parku České Švýcarsko.


Ako informovalo komunikačné oddelenie Prezídia hasičského a záchranného zboru, ide o najdlhšie trvajúcu zahraničnú pomoc, na ktorú boli hasiči vyslaní. V boji s požiarom im pomáhala aj posádka vrtuľníka Mi-171 z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR.

Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na českú žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu," pripomenulo Prezídium HaZZ.


Dodalo, že modul pozemného hasenia je financovaný z projektu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie