• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

V čase koronavírusu je podľa Polláka dôležité poukázať aj na spoločenské postavenie Rómov

V čase koronavírusu je podľa Polláka dôležité poukázať aj na spoločenské postavenie Rómov

Medzinárodný deň Rómov si každoročne pripomíname 8.

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - V čase, keď nás kríza po všetkých stránkach nepekne skúša, je podstatné poukázať na spoločenské vnímanie Rómov v osadách. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si v stredu pripomíname, to konštatoval podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák ml. (OĽaNO).

Viac o téme: Koronavírus

Podľa neho mnoho ľudí tento deň nepovažuje za tému dneška, keďže prioritou je koronavírus a zdravie nás všetkých.

Pollák má v pláne zrealizovať dva ciele

Pollák poznamenal, že medzi ľuďmi prevláda negatívny pohľad na obyvateľov rómskych osád, ktorí nerešpektujú karanténu, rúška, hygienu či iné opatrenia.

„Prevláda hnev, že tento prístup môže ochorenie Covid-19 ešte rozšíriť," podotkol. Preto chce upriamiť pozornosť na dva ciele týkajúce sa tejto marginalizovanej skupiny.

„Prvý je krátkodobejší cieľ, no jeho riešenie je prudko aktuálne a vážne. Ide o zvýšenú kvantitu testovania ľudí z rómskych osád, zvýšené úsilie edukácie ohľadne opatrení a samozrejme minimalizovanie šírenia vírusu. Aby sme sa v budúcnosti podobným situáciám vyhli, je podstatné budovať druhý - dlhodobý cieľ. Zlepšenie a posilnenie prostredia pre vzdelávanie rómskych detí. Krok po kroku posilňovať kvalitnú edukáciu, výchovu a vzdelávanie rómskych detí už od ich detstva, napríklad aj redundantným nezaraďovaním do špeciálnych škôl," konštatoval Pollák.

Lepšia budúcnosť pre rómske deti

Ako ďalej uviedol, chce sa realizovať v prospech toho, aby sa pri oslave Dňa Rómov, nemuselo hovoriť prioritne o diskriminácii.

Aby sme stále častejšie dávali do popredia inakosť a krásu našej kultúry. Úspešných, múdrych a vzdelaných Rómov, ktorých je medzi nami veľmi veľa," podotkol.

Ako dodal, verí, že s kolegami budú pokračovať v stavaní pilierov pre lepšie spolunažívanie ľudí v tejto krajine a budú realizovať kroky, ktoré tomu pomôžu.

„Všetci musíme urobiť maximum preto, aby rómske deti mali budúcnosť a ich rodičia prácu," uzavrel.

Medzinárodný deň Rómov

Vyhlásený bol roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únii (IRU). Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfieldnear Londýn.

Pri tejto príležitosti sa upriamuje pozornosť na zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrane a podpore ľudských práv Rómov, prevenciu diskriminácie a upozornenie na problémy, ktorým v Európe čelia.

Viac k téme: COVID-19, Koronavírus, Medzinárodný deň Rómov, rómske komunity, rómske osady

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie