• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

V budove Penty zasahujú policajti so samopalmi, Haščáka zadržali a obvinili z prania špinavých peňazí

V budove Penty zasahujú policajti so samopalmi, Haščáka zadržali a obvinili z prania špinavých peňazí

Haščák bol predvolaný na výsluch do budovy policajného prezídia na Račianskej ulici.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, prebieha zásah polície. Ako ďalej uvádza na svojom webe Denník N, do budovy vošli desiatky policajtov so samopalmi.

Podľa denníka prebieha zásah policajtov konkrétne na šiestom a siedmom poschodí, kde sídlia partneri Penty, vrátane šéfa Jaroslava Haščáka.

„Nemám k tomu zatiaľ žiadne informácie. Som v Prahe, nemám k tomu zatiaľ žiadne info,“ povedal denníku hovorca Penty Martin Danko.

Ako informuje portál aktuality.sk, Jaroslava Haščáka zadržali a obvinili z korupcie a prania špinavých peňazí.


Okrem Haščáka vyšetrovateľ obvinil aj bývalého siskára Ľubomíra Arpáša a jeho manželku Danu, ktorá v minulosti pracovala pre tajnú službu.


Portál Aktuality.sk napísal, že Arpáš vyniesol z SIS nahrávky z odpočúvania bytu, kde sa Haščák stretával s politikmi a úradníkmi a kde sa hovorilo o províziách či úplatkoch.

Nahrávky údajne Arpáš predal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s manželkou založili spoločnosť, ktorá dostala od jednej z Haščákových firiem 194-tisíc eur za fiktívne analýzy a poradenské služby. Arpáš v minulosti tvrdil, že informácie a analýzy odovzdával niekdajšiemu šéfovi tajnej polície ŠtB v komunistickom Československu Alojzovi Lorencovi, ktorý spolupracoval s Pentou.


Polícia aktuálny zásah nekomentuje, odkázala na Úrad špeciálnej prokuratúry.


Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák bol kľúčovou postavou megakauzy Gorila.

Podľa medializovaných informácií ide pravdepodobne o pokračovanie akcie Božie Mlyny a Očistec, kedy boli zadržaní bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.


Všetko podstatné sa dozviete v správnom čase. Všetko bude komunikovať minister vnútra. Ak tam polícia zasahuje, tak asi na to majú dôvod, reagoval počas rokovania ústredného krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď.


"Mafia je len tak silná, ako slabý je štát. Bodka," napísal na Facebook premiér Igor Matovič.

Súvislosť s kauzou Gorila

Ako informuje portál aktuality.sk, Jaroslava Haščáka zadržali a obvinili z korupcie a prania špinavých peňazí. Dôvodom by mala byť kauza Gorila.

Gorila, Marian Kočner, obchody so štátom a šedá zóna biznisu a politiky sa podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) spájajú s postavou zadržaného finančníka. Ako ďalej napísala vo svojom profile na sociálnej sieti, je podľa nej dnes aj napriek zložitej a neľahkej dobe možné vidieť, že ak má polícia rozviazané ruky, koná aj voči doteraz nedotknuteľným osobám.


Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) v súvislosti so zadržaním a obvineniami voči predstaviteľovi skupiny Penta napísal, že tlaky rôznych skupín, aby súčasná vládna koalícia skončila, budú po dnešku opäť o niečo silnejšie.


Štát silnejší než oligarchovia

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v tejto súvislosti zdôraznil, že štát je vždy silnejší než akokoľvek silný oligarcha, mafián alebo finančná skupina. „Ak chce,” skonštatoval. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) doplnil, že mafia je len tak silná, ako slabý je štát.


Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter H. Od roku 2012 na prípade pracuje špeciálny vyšetrovací tím.

Mikulec detaily akcie nepozná

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zatiaľ nemá bližšie detaily o policajnej akcii v priestoroch finančnej skupiny Penta. „Zachytil som to len, že mi dali vedieť,“ povedal dnes pre médiá.


Zároveň uviedol, že nevie ani to, či akcia súvisí s nejakou konkrétnou kauzou. „Prebiehajú nejaké úkony procesné, takže treba si počkať,“ skonštatoval. Odmietol však, že by za činnosťou polície bola politická objednávka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie