• Dnes je: Pondelok 25. septembra 2023 meniny má Vladislav

V Brodskom na Záhorí sa bude ťažiť ropa, spoločnosť Nafta odhaduje investíciu až do výšky deväť miliónov eur

V Brodskom na Záhorí sa bude ťažiť ropa, spoločnosť Nafta odhaduje investíciu až do výšky deväť miliónov eur

Navrhovaná činnosť má byť umiestnená mimo zastavaného územia dotknutej obce Brodské. Od najbližších domov v obci bude vzdialená približne 300 metrov, od obce Kúty dva kilometre.

Spoločnosť Nafta plánuje v katastri obce Brodské v okrese Skalica vykonať prieskumný geologický vrt na ťažbu ropy. Ak dlhodobá čerpacia skúška potvrdí dostatočné zásoby, nasledovať bude ďalších päť vrtov a vybudovanie zberného naftového strediska na úpravu ropy a sprievodného horľavého zemného plynu.

Spoločnosť ráta s tým, že z každého vrtu vyťaží denne maximálne 10 ton ropy. Vyťažená a upravená ropa bude zo zberného naftového strediska Brodské odvážaná autocisternou do expedičného strediska vo Veľkých Levároch alebo priamo k odberateľovi. Vedľajším produktom bude sprievodný zemný plyn a banská voda. Vyplýva to zo zámeru, ktorý bol vypracovaný podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Stavieb sa to nedotkne

Po zriadení prvého prieskumného vrtu a získaní základných poznatkov o novej ložiskovej časti ložiska ropy a jeho zásobách bude posúdená realizácia ďalších piatich vrtov, vrátane zberného naftového strediska. Preto aj celkové náklady spoločnosť odhaduje v rozmedzí od jedného až po deväť miliónov eur.


Navrhovaná činnosť má byť umiestnená mimo zastavaného územia dotknutej obce Brodské. Od najbližších domov v obci bude vzdialená približne 300 metrov, od obce Kúty dva kilometre.

Zvýšenie energetickej sebestačnosti

„Účelom realizácie navrhovanej činnosti je racionálne a efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti Slovenska,“ uvádza spoločnosť Nafta v zámere. Zároveň pripomína, že špecifickým znakom zdrojov nerastných surovín je to, že ich nemožno premiestniť do inej lokality. Ich dobývanie sa preto môže vykonávať len tam, kde bol ich výskyt overený ložiskovým geologickým prieskumom.


Nafta, a. s. je medzinárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti podzemného skladovania zemného plynu a slovenský líder v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. V Európe prevádzkuje podzemné zásobníky, realizuje prieskumné a ťažobné činnosti a zúčastňuje sa projektov na skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Okrem Slovenska je aktívna aj v Českej republike, Nemecku, Veľkej Británii, Rakúsku a na Ukrajine.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 25. september 2023

horoskopy na dnes pondelok 25 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Sentimentálne nálady sú na príťaž nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Nemali by ste sa stále ľutovať, radšej konečne urobte konkrétne kroky, na nápravu súčasného stavu.

Býk 21.4. - 21.5.

Vašu citlivú dušu podporí človek, ktorého ste poznali len z videnia. Dobre si však premyslite, či vaše novo prebudené city neohrozia harmóniu v partnerskom zväzku.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte pocit, že sa všetci sprisahali proti vám? Situácia sa zmení po absolvovaní rozhovoru, ktorý vás čaká okolo obeda. Zosilnie vaša slabosť pre opačné pohlavie.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnešok je priaznivý pre tých, ktorí potrebujú nové nápady a inšpiráciu. Venujte pozornosť aj zdanlivým maličkostiam, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako rozhodujúce.Všetky Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie