• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

V brexitovej dohode stále pretrvávajú zásadné rozdielnosti, vyhlásil hlavný vyjednávač EÚ

V brexitovej dohode stále pretrvávajú zásadné rozdielnosti, vyhlásil hlavný vyjednávač EÚ

Na pokračujúce problémy v oblastiach rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže minulý týždeň upozornil interný dokument Európskej komisie.

23.11.2020 (Webnoviny.sk) - Čas na brexitovú dohodu sa skracuje a stále pretrvávajú "zásadné rozdielnosti". Vyhlásil to v pondelok hlavný vyjednávač Európskej únie Michel Barnier.

Rokovania o podobe obchodných vzťahov s Veľkou Britániou, ktorá k 1. januáru opúšťa úniu, pokračujú vo forme videokonferencie. Hlavný vyjednávač únie Michel Barnier sa totiž nachádza v karanténe, kde zostane do štvrtka.

Rozhovory sa presunuli do online priestoru minulý týždeň po tom, čo na koronavírus pozitívne testovali osobu, s ktorou prišiel Barnier do kontaktu. Obe strany pritom signalizovali, že na dosiahnutie dohody v čase blížiaceho sa konečného termínu sú potrebné osobné stretnutia.

Minulý týždeň predstavitelia EK uviedli, že dohoda o brexite je pripravená na 95 percent. Generálna tajomníčka komisie Ilze Juhansoneová však v internom dokumente upozornila, že problémy stále pretrvávajú v troch oblastiach, ktoré sa týkajú rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže.

Veľká Británia formálne opustila úniu v januári. Súčasťou dohody o brexite je prechodné obdobie jedenásť mesiacov, ktoré malo obom stranám poskytnúť čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie