• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

V Bratislavskom kraji uprednostnia pri očkovaní tehotné ženy, podajú im Pfizer

V Bratislavskom kraji uprednostnia pri očkovaní tehotné ženy, podajú im Pfizer

Tehotné ženy sa môžu dať zaočkovať. V Bratislavskom kraji majú pre ne vyhradenú vakcínu od Pfizeru. Foto: ilustračné, Getty Images

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rozšíril zoznam ľudí, ktorí sa môžu prihlásiť ako náhradníci na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, o tehotné ženy. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Po tom, čo BSK vytvoril možnosť prihlásenia sa do zoznamu náhradníkov chronicky chorým pacientom či darcom krvi, pridáva ešte jedno kritérium.

Týka sa tehotných žien, ktoré sa takto môžu dobrovoľne rozhodnúť pre vakcináciu,“ uviedla hovorkyňa.

Na budúce matky sa zabudlo

„V náhradníckom zozname sú ľudia, na ktorých sa pri vakcinácii pozabudlo. Myslím si, že okrem ťažko zdravotne postihnutých, chronicky chorých pacientov či darcov krvi tam určite patria aj tehotné ženy, ktoré sú veľkou mierou spolu s bábätkom vystavené riziku nákazy ochorením COVID-19,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Ako dodal, náhradnícky formulár doposiaľ využilo viac ako 15-tisíc ľudí. Do zoznamu náhradníkov sa môžu prihlásiť tehotné ženy v druhom a treťom trimestri, ktoré sa chcú dať dobrovoľne zaočkovať.

Najvhodnejší je tretí trimester

„Určená je pre nich mRNA vakcína. V očkovacích centrách BSK je to vakcína Comirnaty od konzoria Pfizer/BioNTech,“ doplnila hovorkyňa.

„Ideálny je tretí trimester, keď je už dieťa zrelé. V druhom trimestri očkujeme len s vysloveným odhodlaním budúcej mamičky, ktorá si očkovanie sama žiada. Prvému trimestru sa ale vyhýbame, pretože plod je ešte nezrelý. Budúcim mamičkám v tomto prípade odporúčame na očkovanie neskorší čas gravidity,“ uzavrel podpredseda pre oblasť zdravotníctva BSK Juraj Štekláč.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie