• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

V Bratislave sa šíri britská mutácia vírusu COVID-19, nepochádza z jedného ohniska

V Bratislave sa šíri britská mutácia vírusu COVID-19, nepochádza z jedného ohniska

Vzorka, ktorú sme kontrolovali, nie je veľká, ale zodpovedá skladbe spoločnosti.

V Bratislave sa potvrdila prítomnosť britskej mutácie vírusu COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Prestestovaním odhalili podiel britskej mutácie

„Počas víkendového testovania na odberových miestach v piatich rôznych lokalitách Bratislavy, ktoré zabezpečoval magistrát, sme našli takmer 50 COVID pozitívnych prípadov. Všetkým sme následne ponúkli možnosť pretestovať sa PCR testami,“ uviedla hovorkyňa s tým, že pretestovanie malo za účel odhaliť podiel britskej mutácie vírusu.

„Na pretestovanie v utorok prišlo 28 ľudí. U jedného z nich PCR test nepotvrdil pozitivitu. Až u 23 ľudí zo zvyšných 27 bola zistená britská mutácia, čo predstavuje 85 percent,“ doplnila hovorkyňa.

Vyzývajú k dodržiavaniu opatrení

„Vzorka, ktorú sme kontrolovali, nie je veľká, ale zodpovedá skladbe spoločnosti. Testovaní boli v rôznych časoch, rozdielneho veku a tiež z viacerých odberových miest v rôznych mestských častiach, čo potvrdzuje, že nepochádzajú z jedného možného ohniska,“ uvádza magistrát a dodáva, že je preto ešte dôležitejšie aby obyvatelia dodržiavali všetky potrebné opatrenia a zabránili tak agresívnemu šíreniu vysokoinfekčnej mutácie vírusu.


„Ponúkame túto informáciu vedeckej komunite a epidemiológom, ktorí môžu z prezentovaných čísel vyvodiť odborné závery, aj vláde, aby s ňou pracovala pri ďalších svojich úvahách o plošnom testovaní a o otváraní škôl,“ uzavrelo mesto.

Nový Covid automat

Od stredy 3. februára platia pre 34 okresov nové opatrenia, bez negatívneho testu na COVID-19 vás nepustia ani do roboty

Slovensko nakupuje testy na domáce použitie. Nahradí samostestovanie celoplošný skríning?

Briti u seba objavili ďalší nový kmeň koronavírusu. Pfizer aj Moderna pri ňom pripúšťajú nedostatky vakcíny

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie