• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

V Banskej Bystrici museli po prívalovom daždi vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity

V Banskej Bystrici museli po prívalovom daždi vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity

Primátor Ján Nosko zvolal krízový štáb.

24.5.2023 (SITA.sk) - Na území mesta Banská Bystrica po prívalovom daždi, ktorý mesto zasiahol medzi 15:30 a 16:15, vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.

Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová, podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu v mestskej časti Radvaň dosiahli zrážky nadpriemerné množstvo, ktoré sa pohybovalo od 27 do 29 milimetrov za hodinu.

Hladina Hrona zostala nízka

Na území mesta zatopilo viacero ulíc, ale aj objektov mesta. Ide napríklad o Mestský mládežnícky štadión Kráľová – Radvaň, kde bola zatopená šatňa.

Primátor Ján Nosko zvolal krízový štáb, na ktorom od 16:00 vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Radnica momentálne situáciu monitoruje a následne bude rátať škody.

Na krízovom štábe sa zúčastnili zamestnanci mestského úradu aj náčelník mestskej polície.

„Kontaktovaný bol Hasičský a záchranný zbor, Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý oznámil, že aj napriek extrémnemu množstvu zrážok je hladina Hrona nízka a klapky sú v poriadku,“ popisuje hovorkyňa s tým, že kanalizačné vpuste nestíhali odvádzať extrémne množstvo zrážok.

V teréne sú aj dobrovoľní hasiči

Aktuálne sú v teréne, pripravení odstraňovať následky, dobrovoľní hasiči, Hasičský a záchranársky zbor, zamestnanci mesta, ale aj príslušníci mestskej polície.

„Zmluvný partner mesta, MIS – Milan Smädo – údržby ciest a komunikácií, sa postará o vyčistenie ciest a kontrolu kanalizačných vpustí. V najbližších hodinách budeme situáciu intenzívne monitorovať a postupne zbierať dokumentáciu o spôsobených škodách,“ uzavrela Adamovičová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie