• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Útvar hodnoty za peniaze si posvietil na nákup vrtuľníkov Black Hawk, zverejnenie štúdie nebolo v súlade legislatívou

Útvar hodnoty za peniaze si posvietil na nákup vrtuľníkov Black Hawk, zverejnenie štúdie nebolo v súlade legislatívou

Pre nedostatky v štúdii uskutočniteľnosti nemohol útvar vykonať ani plnohodnotné ekonomické hodnotenie projektu.

6.6.2021 (Webnoviny.sk) - Zverejnenie a aktualizácia štúdie uskutočniteľnosti pri nákupe dvoch viacúčelových vrtuľníkov UH-60M Black Hawk nebolo v súlade legislatívnymi požiadavkami. Zhodnotil to Útvar hodnoty za peniaze s tým, že podľa Ministerstvo obrany SR (MO SR) je dôvodom krátka platnosť ponuky Spojených štátov amerických.

Rezort mal vypracovať a zverejniť štúdiu uskutočniteľnosti najneskôr 30 dní pred začiatkom prípravy investície, následne ju aktualizovať pred vyhlásením verejného obstarávania. Aktuálna ponuka USA bola ministerstvu obrany doručená 1. mája s termínom podpisu kontraktu do 8. júna.

Ministerstvo obrany predložilo štúdiu uskutočniteľnosti na hodnotenie ministerstvu financií 12. mája s očakávaným termínom schvaľovania vládou 2. júna. Požiadavku na tento projekt pritom predložil náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko už v septembri 2020. Vláda odobrila nákup dvoch vrtuľníkov Black Hawk v stredu 2. júna.

Alternatívy vrtuľníkov

Podľa Útvaru hodnoty za peniaze mohli byť alternatívami vrtuľníkov vo výzbroji pre špeciálne sily ťažké helikoptéry CH-47 a CH 53. MO SR ich odmietlo ako finančne nedostupné, štúdia uskutočniteľnosti toto porovnanie neobsahuje. Cieľom by malo byť vybrať alternatívu, ktorá najviac zvýši spôsobilosť Ozbrojených síl SR.

Podľa predloženého materiálu a ďalších dokumentov je poskytnutie grantu 50 miliónov dolárov podmienené nákupom vrtuľníkov, zosúladením modernizačných výdavkov MO SR so štandardmi NATO a vyradením starej sovietskej výzbroje.

Nedostatky v štúdii

„Štúdia neporovnáva ani možnosť nákupu ľahkých viacúčelových vrtuľníkov, ktorú v minulosti prezentovalo ministerstvo obrany ako jednu z hlavých alternatív k navrhovanému projektu,“ uviedol útvar. Podľa poskytnutých dokumentov požiadavku MO SR na ne nebolo možné vypracovať v súlade s pravidlami programu Foreign Military Sales (FMS).

Pre nedostatky v štúdii uskutočniteľnosti nemohol Útvar hodnoty za peniaze vykonať ani plnohodnotné ekonomické hodnotenie projektu. Zdôraznil, že pre zlepšenie možností ekonomického hodnotenia by budúce štúdie uskutočniteľnosti mali obsahovať široký výber, opis a vyhodnotenie alternatívnych riešení a finančnú analýzu a ekonomickú analýzu, ktoré porovnávajú viaceré alternatívy.

Program zaručuje rovnaké ceny

„Materiál a ďalšie dokumenty MO SR vylučujú nákup iného typu vrtuľníkov ako UH-60M aj na základe argumentu o zvýšených nákladoch na logistiku, výcvik a personálne zabezpečenie. Porovnanie týchto nákladov, aspoň za použitia odhadov, v štúdii uskutočniteľnosti chýba,“ komentoval útvar.

Doplnil však, že program FMS zaručuje rovnaké ceny, ako vláde USA po aplikácii množstevných a iných zliav. Je preto predpoklad, že ponúkané jednotkové ceny sú primerané aktuálnym trhovým podmienkam. Celkové náklady projektu počas 20 rokov dosiahnu minimálne 161 miliónov eur s DPH, z toho náklady na životný cyklus a prevádzku budú 58,8 milióna eur pri nálete 250 letových hodín ročne na stroj.

Nenávratný grant

Odhad je založený na skúsenostiach OS SR. Výpočty obsahujú náklady na prevádzku, predpísanú údržbu, muníciu, poistenie, výcvik personálu a ďalšie položky. Z obstarávacej sumy 102,6 milióna eur s DPH grant USA pokryje približne 41,67 milióna eur a Slovenská republika 60,97 milióna eur.

Kľúčovým prvkom projektu je využitie nevratného grantu vlády USA 50 miliónov dolárov. „Rizikom, ktoré môže byť pozitívne aj negatívne, je vývoj menového kurzu medzi eurom a americkým dolárom, čo bude vplývať na splátky za nákup, ceny náhradných dielov, spotrebného materiálu a poskytovaných služieb,“ uzavrel útvar.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie