• Dnes je: Štvrtok 19. júla 2018 meniny má Dušana

Ústavnému súdu hrozí jednofarebnosť, OĽaNO chce zmeniť spôsob voľby kandidátov na sudcov

Ústavnému súdu hrozí jednofarebnosť, OĽaNO chce zmeniť spôsob voľby kandidátov na sudcov

Až budúcnosť podľa SaS ukáže, či sú oprávnené obavy, že vymenovaní ústavní sudcovia naozaj podporia pretváranie Ústavného súdu SR na filiálku Smeru alebo zostanú verní právu a spravodlivosti.

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) - Spôsob voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR by sa mal zmeniť. Ako v utorok ďalej na brífingu uviedol opozičný poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO), bez potrebných zmien sa Slovensko môže ocitnúť v situácii, že ústavný súd bude jednofarebný.

Kandidáti by sa podľa Budaja mali voliť nielen nadpolovičnou, ale kvalifikovanou alebo ústavnou väčšinou. V tejto súvislosti vyzval ministerku spravodlivosti na iniciatívu zmeniť zákon.


"Ústavný súd by mal byť výkladnou skriňou súdnictva," povedal líder OĽANO Igor Matovič. Podľa neho sa však súd momentálne politizuje, pričom kandidátku Janu Laššákovú, ktorá je momentálne poslankyňou NR SR za Smer-SD, označil za "stelesnenie politiky" a rozhodnutie prezidenta vymenovať ju označil za veľké sklamanie. Ako Matovič dodal, hrozí, že jednofarebný ústavný súd ovládaný Smerom bude kryť chrbát politickým predstaviteľom tejto strany.

Strana Sloboda a Solidarita v reakcii na rozhodnutie hlavy štátu konštatuje, že rozumie snahe prezidenta neeskalovať napätie v spoločnosti. "Je otázkou, či sa takáto snaha neprejaví ešte oveľa väčším napätím v budúcnosti," uvádzajú liberáli. Až budúcnosť podľa SaS ukáže, či sú oprávnené obavy, že vymenovaní ústavní sudcovia naozaj podporia pretváranie Ústavného súdu SR na filiálku Smeru alebo zostanú verní právu a spravodlivosti.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie