• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Ústava Slovenskej republiky má sviatok, najvyšší zákon štátu prijali pred 29 rokmi

Ústava Slovenskej republiky má sviatok, najvyšší zákon štátu prijali pred 29 rokmi

Originál Ústavy SR je uschovaný v trezore v budove parlamentu.

Slovenská ústava oslavuje v stredu 29. výročie od jej schválenia poslancami národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave.

Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Súhrn základných právnych noriem

Tretieho septembra 1992 ju na Bratislavskom hrade podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar.

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.


Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

Originál je uschovaný v trezore

Z právneho hľadiska je slovenskú ústavu možné charakterizovať ako rigidnú, pretože na jej prijatie či zmenu je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov parlamentu.


Takisto ide o ústavu písanú, ktorá zakladá demokratický a unitaristický charakter štátu. Dokument sa skladá z preambuly a deviatich hláv, ktoré sa venujú rôznym oblastiam fungovania krajiny.


Originál Ústavy SR je uschovaný v trezore v budove parlamentu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie