• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Úspešní Slováci v poslednom roku bohatli z investovania, očakávajú ďalší rast majetku

Úspešní Slováci v poslednom roku bohatli z investovania, očakávajú ďalší rast majetku

Až dve tretiny slovenských milionárov hovoria, že v poslednom roku ich majetok narástol, a to najmä vďaka spomínaným investíciám do akcií a do nehnuteľností, no významnú úlohu stále hrá aj príjem z podnikania či zo zamestnania.

Najväčším zdrojom bohatnutia a zhodnocovania majetku úspešných Slovákov boli za posledných dvanásť mesiacov zisky z investovania.

A to najmä do akcií a do nehnuteľností. Ukázal to prieskum medzi dolárovými milionármi J&T Banka Wealth Report.

V doterajších prieskumoch pritom milionári za rozhodujúci faktor zvyšovania svojho bohatstva označovali príjmy z podnikania či zo zamestnania.

Ťažisko zhodnocovania ich majetku sa tak presúva od podnikania k investovaniu. „Samozrejme, je potrebné brať do úvahy aj fakt, že po minuloročnom najmä marcovom prudkom poklese cien aktív ich ceny následne výrazne rástli, čo malo vplyv na nárast bohatstva viac ako po minulé roky,“ hovorí riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.

Väčšia dôvera kryptomenám

Najzaujímavejšie zhodnotenie milionári očakávajú od akcií zahraničných firiem, vyjadrilo sa tak 46 % z nich. Prieskum dokonca ukázal, že pre pomerne širokú časť najmä mladších milionárov sa investovanie do akcií stalo koníčkom a konkrétne tituly skúšajú nakupovať v menších objemoch, aby zistili, či dokážu čítať trh a pochopiť ho. Ak sa však rozhodnú investovať väčší objem prostriedkov, stále zostávajú verní investíciám cez podielové fondy.


Z hľadiska potenciálneho zhodnotenia 42 % respondentov dôveruje aj investíciám do stavebných pozemkov, rezidenčným nehnuteľnostiam verí 36 %. V porovnaní s minulým rokom začínajú pri potenciálnom zhodnotení viac dôverovať aj kryptomenám. „Kryptomenám sú naklonení viac mladí investori než tí starší a je potrebné povedať, že sú stále len doplnkom ich investičného portfólia,“ dopĺňa Macaláková.

Mladší milionári bohatli rýchlejšie

Až dve tretiny slovenských milionárov hovoria, že v poslednom roku ich majetok narástol, a to najmä vďaka spomínaným investíciám do akcií a do nehnuteľností, no významnú úlohu stále hrá aj príjem z podnikania či zo zamestnania. Zaujímavé je, že mladší milionári bohatli rýchlejšie ako starší. Príčinou tohto javu môže byť ich vyššia expozícia voči rizikovejším aktívam vrátane akcií či kryptomien, ktoré v ostatných mesiacoch zaznamenali prudký rast.

Väčšina milionárov očakáva, že ich majetok a bohatstvo porastie aj naďalej. Za faktor, ktorý by ich v budúcnosti mohol ohroziť, označujú vysokú infláciu. „Preto sa voči nej zaisťujú, a to najmä investíciami do nehnuteľností, do akcií firiem či inými rizikovejšími investíciami s potenciálom vyššieho výnosu, ktorý by ich majetok nielen ochránil pred vplyvmi inflácie, ale ho aj zhodnotil,“ tvrdí Macaláková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie