• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Usmernenie k zmene pohlavia sa na žiadosť koaličného partnera zruší, na rozhodnutie rezortu reagoval Danko aj ďalší politici

Usmernenie k zmene pohlavia sa na žiadosť koaličného partnera zruší, na rozhodnutie rezortu reagoval Danko aj ďalší politici

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Ministerstvo zdravotníctva na žiadosť Slovenskej národnej strany (SNS) zruší platnosť odborného usmernenia k zmene pohlavia.

Komplexné riešenie problematiky

Ide o zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti ku zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia administratívne evidovaného v matrike.

Túto problematiku bude rezort zdravotníctva komplexne a odborne riešiť v rámci prijatia novej medzinárodnej klasifikácie chorôb.

„V záujme deklarovania stability vládnej koalície pristúpi ministerstvo zdravotníctva k zrušeniu tohto usmernenia,” uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Usmernenie bolo podľa Danka nešťastné

Predseda Slovenskej národnej strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko tvrdí, že usmernenie k zmene pohlavia bolo nešťastné a nie v súlade s „politickým bojom“ národniarov. Ako ďalej Danko uviedol pre médiá v parlamente, stiahnutie usmernenia je kompromis.


„Som hrdý na to, že napr. aj takéto drobnosti postupne budeme revidovať, ako napr. aj tú hlúpu stratifikáciu nemocníc. Je to aj politická požiadavka SNS a vďaka SNS táto vyhláška bude zrušená,“ povedal.

Predseda parlamentu a strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini uviedol, že vyhláška tak, ako je napísaná, je komplikovane realizovateľná.

„Ministerka zdravotníctva v stanovisku napísala, že ide pripraviť vysoko odborné riešenie tejto problematiky mimo celej politiky, aby naozaj tí, ktorí sa tomu rozumejú, to reálne uviedli do praxe,“ povedal na utorkovej tačovej besede.

Najohrozenejšia skupina obyvateľstva

Zároveň poprosil, aby sa v spoločnosti nevytváral dojem, že aktuálne tisíce ľudí čaká na to, aby tranzíciu v najbližších dvoch týždňoch absolvovali.


Je alarmujúce, že prvý krok, ktorý vláda ohlásila len pár minút po získaní dôvery, je útok na jednu z najzraniteľnejších a najohrozenejších skupín obyvateľstva. Reagovalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) na rozhodnutie šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD).

Predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS) sa plánuje Dolinkovej pýtať, ako chce zabezpečiť rešpektujúcu tranzíciu v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska. „Tento krok je s nimi v príkrom rozpore,“ dodala Plaváková.

Kastračné a sterilizačné zákroky

V súvislosti s oznámením Ministerstva zdravotníctva, že ruší odborné usmernenie v súvislosti s tranzíciou sa dá očakávať, že opätovne dôjde k praxi nútených kastračných a sterilizačných zákrokov ako podmienky či už pre právnu, alebo medicínsku tranzíciu.


Skonštatovala to v reakcii aktivistka z organizácie Saplinq Zara Kromková. Rozhodnutie rezortu zdravotníctva podľa nej má za následok ohrozenie už teraz nízkej dostupnosti trans-špecifickej zdravotnej starostlivosti, ako aj ovplyvnenie kvality a odbornosti zdravotnej starostlivosti.

Krok rezortu zdravotníctva podľa Kromkovej zapríčiní aj zmätočné postupy v prípade právnej tranzície na matričných úradoch a tiež ďalšie politizovanie životov transrodových ľudí a zdravotnej starostlivosti.


„Zároveň v súvislosti s opätovne podaným návrhom novely zákona o rodnom čísle, ktorý má za cieľ znemožniť právnu tranzíciu, to považujeme za neprijateľné okliešťovanie ľudských práv transrodových ľudí a zhoršovanie kvality ich životov na Slovensku. Pripomíname kompetentným ministerstvám a niektorým poslancom a poslankyniam, že ich úlohou nie je zhoršovať kvalitu životov konkrétnych skupín obyvateľstva, ale je ich povinnosťou rešpektovať medzinárodné dohovory, ktoré sa Slovenská republika sama zaviazala dodržiavať,“ zdôraznila Kromková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie