• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Úsilie Západu prešlo od darovania zbraní k ich oprave a údržbe, je to znakom dlhotrvajúcej vojny

Úsilie Západu prešlo od darovania zbraní k ich oprave a údržbe, je to znakom dlhotrvajúcej vojny

Udržiavanie moderného vybavenia v hodnote miliárd dolárov v prevádzkyschopnom stave je jednou z hlavných funkcií pracovnej skupiny 22 krajín vedenej USA, Poľskom a Spojeným kráľovstvom.

20.7.2023 (SITA.sk) - Zameranie Západu na budovanie ukrajinskej vojnovej mašinérie sa výrazne presunulo na opravu a údržbu týchto zbraní, čo je znakom toho, že vojna bude trvať mesiace a roky. Ako referuje web Politico, povedal to popredný predstaviteľ Pentagonu.

Údržba

Ešte predtým, ako Ukrajina toto leto spustila protiofenzívu, sa spojenci čoraz viac obávali, že snahy udržať darované vybavenie v prevádzke zaostávajú za potrebami bojiska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Udržiavanie moderného vybavenia v hodnote miliárd dolárov v prevádzkyschopnom stave, aby Kyjev mohol pokračovať vo svojej protiofenzíve, je jednou z hlavných funkcií pracovnej skupiny 22 krajín vedenej USA, Poľskom a Spojeným kráľovstvom.

Skupina už pomohla Ukrajincom rozbehnúť úsilie na podporu dodávok, ktoré sleduje viac ako štyritisíc dodávateľských liniek pre vysoko dopytované náhradné diely na medzinárodné darované vybavenie.

Plán sa rozpadol

Zatiaľ čo pracovná skupina na udržanie pokročila, realita národnej politiky a vládnej byrokracie má tiež slovo v tom, čo sa hýbe a kedy.

Plán Berlína a Varšavy založiť v Poľsku spoločné opravárenské centrum pre ukrajinské tanky Leopard 2 sa tento mesiac rozpadol pre nezhody súvisiace s nákladmi na prácu a niektoré poškodené tanky zostávajú nevyužité, kým čakajú na opravu.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius odcestoval do Poľska, aby sa pokúsil naštartovať prácu opravárenského strediska, ktorá sa pôvodne mala začať v máji. Berlín odvtedy od dohody odstúpil a teraz sa zdá, že práce budú vykonávať v Nemecku a neskôr v Litve.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k téme: rusko-ukrajinský konflikt, Zbrane
Zdroj: SITA.sk - Úsilie Západu prešlo od darovania zbraní k ich oprave a údržbe, je to znakom dlhotrvajúcej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie