• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Ušetrite na doplnkoch do auta! Pri akcii na pneumatiky a disky viete ušetriť aj stovky eur

Ušetrite na doplnkoch do auta! Pri akcii na pneumatiky a disky viete ušetriť aj stovky eur

Vlastníctvo motorového vozidla so sebou prináša mnohé výhody, ktoré sa spájajú najmä so slobodou a pohodlím pri cestovaní, nákupoch a iných presunoch.

31.8.2020 (Webnoviny.sk) - Ak máte deti, auto v rodine je obrovský pomocník a miestami až nevyhnutnosťou.

Motoristi by však vedeli rozprávať aj o mnohých nevýhodách. Parkovanie v mestách je často veľmi nepríjemný zážitok, zápchy na cestách, nedisciplinovaní vodiči naokolo, poplatky, poruchy, drahý servis, pohonné látky, výmena pneumatík či nehody, to všetko sú výdavky, ktoré jednoducho neovplyvníte.

Auto je investícia, ktorá veľmi rýchlo stráca na hodnote a navyše si vyžaduje ďalšie výdavky. Pre mnohých z nás však nevyhnutnosť. Každý šofér vie, že o svojho štvorkolesového miláčika je nutné sa starať. V takom prípade vydrží dlhšie a funguje lepšie.

Starať sa o svoje auto znamená pravidelné investície do jeho údržby, nových dielov a rôznych doplnkov či už do interiéru alebo na vonkajšej časti automobilu. Niektoré veci sú nutnosťou, iné luxusom a potom sú tu aj také, ktoré patria medzi šikovné vychytávky.

Pneumatiky

Keďže sa končí leto, prichádza jeseň a s ňou sa blíži zima, každý motorista vie, že v novembri ho čaká prezutie z letných na zimné pneumatiky. Mnohí si to síce nechávajú na poslednú chvíľu a pneuservisy potom bývajú nárazovo preplnené, no odborníci odporúčajú zvážiť prezutie už vtedy, keď denná priemerná teplota tri dni po sebe neprekročí 7°C.

Ak to budete odkladať a prvý sneh a námraza vás zastihnú na letných pneumatikách, riskujete nielen nehodu a poškodenie auta, ale predovšetkým zdravie a život vás a iných účastníkov cestnej premávky.

Pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, ste na osobných autách povinný používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca. Na všetkých nápravách. Táto povinnosť pritom platí aj mimo tohto obdobia, pokiaľ sú na cestách zimné podmienky.

Ak vás zastavia policajti a vy nemáte správne pneumatiky, riskujete pokutu 60 eur, ale aj odtiahnutie vozidla, čo vás vyjde finančne oveľa viac. Pri právnických osobách sa pokuta môže vyšplhať až do výšky 3500 eur.

V závislosti od veľkosti a druhu diskov, majú ceny pneumatík prípadne celých diskov veľké rozpätie. Záleží na vás, koľko ste ochotný a koľko musíte do nového obutia váš vozidla investovať. Niekto sa preto rozhodne kupovať už použité pneumatiky, ktoré sú o niečo lacnejšie.

Ušetriť však môžete aj inak. Stačí, ak viete ako. Skvelým spôsobom sú zľavové kupóny. Tak ako všetky ostatné produkty, aj pneumatiky a disky môžete nakupovať v akcii a so zľavou. Hľadajte kupóny a využite akciové ceny pneumatík už na tohtoročné prezutie. Dokážete takto ušetriť naozaj až stovky eur.

Pozor. Pri pneumatikách by ste mali sledovať aj ich stav. Všetky pneumatiky majú svoju životnosť, ktorú je nutné sledovať prostredníctvom hĺbky behúňa. Pri letných pneumatikách je povolené minimum 1,6 milimetrov. V prípade zimných by ste ich mali vymeniť za nové už keď sa hĺbky blíži 4 milimetrom. Tento parameter výrazne ovplyvňuje brzdnú dráhu, chráni pred šmykom a tiež prípadným aquaplaningom.

Autokamery

Toto vybavenie radíme skôr medzi tie vychytávky, ktoré nie sú povinné, avšak na cestách stále viac užitočné. Pri každej nehoda sa totiž rieši jej vinník. Komplikovanú situáciu pomôže pomerne ľahko vyšetriť záznam z takejto autokamery.

Ak ju máte nainštalovanú na čelnom skle, môžete natočiť vinníka nehoda, do ktorého ste vrazili alebo pomôcť vyšetriť iné nehody ako tretia strana. V prípade, že jazdíte často, autokamera je investíciou, ktorá sa vám môže mnohonásobne vrátiť. Najmä, keď príde na poistné plnenie. V takomto prípade sa autokamera stáva nespochybniteľným svedkom a všetky úrady záznam z nej akceptujú. V niektorých krajinách sú autokamery na čelnom skle dokonca povinné.

Premýšľate nad kúpou kamery do auta? V takom prípade vám odporúčame vyberať dôsledne. Záleží na tom, koľko chcete investovať, čo všetko od kamery očakávate, keďže funkcií je viac, kde a ako ju chcete používať a podobne. Pred nákupom si rozhodne pozrite kvalitnú recenziu na autokamery a určite sa rozhodnete správne.

Mať v aute nainštalovanú autokameru nemá žiadne nevýhody ani riziká. Naopak výhod je množstvo.

Už len fakt, že neustále nahrávate dianie pred vozidlom vo i v noci (s nočným videním) je základná funkcia, ktorá je neoceniteľná. Existujú však aj duálne kamery, vďaka ktorým môžete nahrávať nielen to, čo sa deje pred vami, ale aj za vašim vozidlom. Lepšie kamery dokážu prečítať aj dopravné značky a upozornia vás tiež na prítomnosť radarov.

V ponuke sú tiež kamery, ktoré okrem iných funkcií monitorujú aj dianie vo vozidle, napr. na zadnom sedadle. Využijete to, ak máte deti, prípadne ste taxikár a pod.

Kamery vás najmä vo veľkých mestách pri parkovaní na verejných priestranstvách môžu ochrániť pred zlodejmi, ale aj identifikovať auto, ktoré vám napríklad pri cúvaní poškriabalo nárazník.

Toto všetko, spolu so základným faktom, že vďaka vášmu digitálnemu svedkovi, ktorý má vždy oči na stopkách, môžete dokázať pravdu pri každej nehode a ušetriť veľa peňazí za opravu auta, robí z autokamery jednu z najlepších vychytávok do auta, ktorú si môžete zaobstarať.

Ak ste už takmer "zlomený", ale stále by ste potrebovali postrčiť, prečítajte si veľmi komplexné porovnanie zhrnutie autokamier a ich funkcií od odborníka.

Ďalšie užitočné doplnky a vychytávky

Parkovacie senzory sú najmä v mestách, kde je veľa automobilov a málo miesta na parkovanie mimoriadne užitočné. A páni, zabudnite na to, že ich potrebujú iba ženy. Zvyknete si na nich a oceníte ich rovnako. Niektoré nové autá majú parkovacie senzory, prípadne parkovacie kamery už v základnej alebo príplatkovej výbave. Môžete si však kúpiť aj model bez nich. Prípadne máte staršie auto a obávate sa, že zbytočne oškriete svoje alebo iné vozidlo. Inštaláciu senzorov zvládne prakticky každý servis, nie je to drahé a opäť vám to môže ušetriť peniaze a komplikácie do budúcnosti.

Ručný autovysávač vám bude užitočný v prípade, že nemáte vlastnú garáž a nechce sa vám pravidelne investovať drobné navyše v auto umývačke. Tie najjednoduchšie autovysávače začínajú cenovo už na 30-tich eurách a fungujú skvele. Dokážete si nimi upratať interiér, ale aj zapadnuté lístie z rôznych škár okolo okien a stieračov na karosérii. Ak si to zrátate, už za niekoľko mesiacov sa vám táto investícia môže vrátiť. Špeciálne to oceníte, ak často parkujete pod stromami, jazdíte do prírody a vozíte v aute deti.

Clona proti slnko alebo proti mrazu na čelné sklo je mimoriadne lacná, ale veľmi účinná pomôcka. Tá protislnečná vám pomôže v letných mesiacoch nie len na výletoch a dovolenkách, ale aj v prípade, že jednoducho pravidelne parkujete vonku na priamom slnku. Clonu proti mrazu zase oceníte pri tuhých zimách, keď nebudete musieť každé ráno 20 minút škriabať tvrdý ľad z vášho čelného skla.

Držiaky na telefón a protišmykové podložky možno považovať za geniálne vynálezy aj dnes, i keď sú už úplne bežné. Či už používate navigáciu vo vašom smartfóne, alebo si jednoducho potrebujete niečo niekam odložiť či položiť bez toho, aby vám to pri každom prudšom brzdení lietalo ponad hlavu, s týmito drobnosťami bude váš život za volantom aj vedľa neho rozhodne lepší. A niekedy vás možno zachránia aj pred zbytočnou nehodou.

Informačný servis

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie