• Dnes je: Pondelok 16. júla 2018 meniny má Drahomír

USA sa pripojili k tvrdeniu EÚ, že Čína nie je trhová ekonomika

USA sa pripojili k tvrdeniu EÚ, že Čína nie je trhová ekonomika

USA a Európska únia sú sklamané z toho, že Číňania od vstupu do Svetovej obchodnej organizácie neurobili viac pre otvorenie svojej ekonomiky zahraničným investíciám a produktom.

WASHINGTON 1. decembera (WebNoviny.sk) - USA sa pripojili k Európskej únii v spore o štatút Číny v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá rozhoduje o obchodných sporoch. USA a EÚ spoločne tvrdia, že komunistická čínska vláda naďalej zasahuje do obchodu krajiny tak výrazne, že Čína zostáva "netrhovou ekonomikou".

Trhová ekonomika

Čína argumentuje, že štatút "trhovej" ekonomiky dostala automaticky 11. decembra 2016 po pätnástich rokoch členstva vo WTO. USA sa pripojili k EÚ v dokumentoch, ktoré predložili 21. novembra a zverejnili ich vo štvrtok.


"Číňania sú presvedčení, že toto zlepšenie štatútu mali sľúbené bez podmienok," povedal David Dollar, bývalý americký minister financií a predstaviteľ Svetovej banky, ktorý je teraz vo výskumnej organizácii Brookings Institution.

Otvorený sektor

USA a Európska únia sú však sklamané z toho, že Číňania od vstupu do WTO neurobili viac pre otvorenie svojej ekonomiky zahraničným investíciám a produktom. Napríklad, "predpokladalo sa, že Čína bude mať otvorený finančný sektor", povedal Dollar. "Ale tak ho obalila všetkými druhmi domácich regulácií, že to znemožňuje pôsobenie zahraničných firiem," dodal.

Americký prezident Donald Trump opakovane kritizuje Peking pre nezákonnú obchodnú politiku, ktorá podľa neho zavinila obrovský deficit USA voči Číne v obchode s tovarmi. Vlani bol tento deficit na úrovni 347 mld. USD.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie