• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

USA budú do Európy dodávať viac plynu, ale môžeme mať problém ho prijať

USA budú do Európy dodávať viac plynu, ale môžeme mať problém ho prijať

Spojené štáty americké a Európska únia v piatok oznámili nové partnerstvo s cieľom znížiť závislosť kontinentu od ruskej energie. Tento krok predstavuje začiatok iniciatívy na ďalšiu izoláciu Moskvy po jej invázii na Ukrajinu.

Ako súčasť plánu zvýšia USA a ďalšie krajiny tento rok vývoz skvapalneného zemného plynu do Európy o 15 miliárd kubických metrov, uviedol Biely dom. V budúcnosti budú tieto dodávky ešte väčšie.

Aj keď môžu USA dodávať do Európy viac plynu, európsky kontinent môže mať problém ho prijať. Dovozné terminály sa nachádzajú v pobrežných oblastiach, kde je menej potrubných spojení na jeho distribúciu. Aj keby všetky európske zariadenia fungovali na plný výkon, množstvo plynu by pravdepodobne predstavovalo len asi dve tretiny toho, čo Rusko dodáva potrubím.


Iniciatíva si tak bude vyžadovať nové zariadenia na dovoz skvapalneného zemného plynu. Partnerstvo je však podľa Bieleho domu zamerané aj na zníženie závislosti od fosílnych palív v dlhodobom horizonte prostredníctvom energetickej efektívnosti a alternatívnych zdrojov energie.

Za cenový boom energií je zodpovedný Putin. Podľa Hegera úmyselne nenapĺňal zásobníky plynu, aby sa mohol hrať s cenami


Slovensko podporuje myšlienku spoločného nákupu energií v rámci Európskej únie (EÚ). Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania Európskej rady v Bruseli. Ako vysvetlil, keď EÚ postupuje spoločne, vie si vyjednať oveľa lepšie podmienky.

„Hlavným dôvodom, prečo sú ceny vysoké, je Vladimir Putin. To, čo robil minulý rok v lete a na jeseň, že nenapĺňal zásobníky plynu, robil práve z toho dôvodu, aby sa mohol hrať s cenami,“ skonštatoval Heger pre média v úvode piatkových rokovaní európskych lídrov.


Zdôraznil, že všetky hlavy štátov EÚ pracujú silno na tom, aby bolo nepohodlie občanov EÚ čo najmenšie.

USA chcú urýchlene dodať plyn pre Európu, zvýšenie má oznámiť Biden po rokovaniach s von der Leyenovou

Americký prezident Joe Biden by mal v piatok potvrdiť zvýšenie dodávok skvapalneného zemného plynu pre Európu.


Informuje o tom tlačová agentúra The Associated Press, ktorá pripomína, že Spojené štáty dlhodobo pracujú na znížení závislosti starého kontinentu od dodávok energií z Ruska. Táto otázka bude témou rokovaní medzi Bidenom a šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou.


Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa nedávno vyjadril, že Bidenova administratíva chce „urýchlene“ dodať plyn pre Európu.


Von der Leyenová začiatkom tohto týždňa vyhlásila, že EÚ sa usiluje o to, aby dostala záväzný prísľub, ktorý Európe zabezpečí dodávky zemného plynu pre nadchádzajúce dve zimné sezóny. Takmer 40 percent spotreby zemného plynu v EÚ zabezpečujú dodávky z Ruska.

Američania chcú vytlačiť ruský plyn z európskeho trhu, problémom však môže byť nedostatok zariadení na export

Globálny trh s energiami sa náhle dostal do turbulencií pre ruskú inváziu na Ukrajinu. Šéf americkej firmy EQT Toby Rice, ktorá ťaží zemný plyn, uviedol, že USA by mohli vstúpiť do hry a podporiť globálne dodávky.


Firma EQT je najväčším producentom plynu v USA. Jej šéf pre BBC povedal, že by mohli ľahko nahradiť ruské dodávky. „Máme schopnosť robiť viac, máme túžbu robiť viac,“ uviedol.

Rice odhaduje, že USA majú potenciál do roku 2030 štvornásobne zvýšiť ťažbu plynu. Jeho vyhlásenie, že americké firmy by mohli zohrať väčšiu rolu v poskytovaní plynu do Európy, prišlo necelý týždeň po tom, ako americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová vyzvala energetické odvetvie krajiny, aby ťažilo viac ropy.

Prekážkou pre ambície USA vyvážať viac skvapalneného zemného plynu je však nedostatok zariadení na export. V USA v súčasnosti pôsobí osem terminálov a schválená je výstavba ďalších štrnástich. Šéf firmy EQT okrem toho vyzval administratívu prezidenta Joea Bidena, aby zjednodušila proces schvaľovania projektov plynovodov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie