• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

USA a NATO odmietli kľúčové bezpečnostné požiadavky Ruska, ale Putin je pripravený rokovať

USA a NATO odmietli kľúčové bezpečnostné požiadavky Ruska, ale Putin je pripravený rokovať

Rusko je pripravené zapojiť sa do rokovaní o limitoch pre rozmiestnenie rakiet stredného doletu v Európe, zabezpečení transparentnosti v otázke vojenských cvičení a ďalších opatreniach.

15.2.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko je pripravené rokovať so Spojenými štátmi a NATO o limitoch pre rozmiestnenia rakiet a transparentnosti v bezpečnostných otázkach. Vyhlásil to v utorok ruský prezident Vladimir Putin.

Budovanie dôvery

Po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom zopakoval, že USA a NATO odmietli kľúčové bezpečnostné požiadavky Ruska. Na druhej strane sa dohodli, že budú rokovať o rôznych bezpečnostných opatreniach, ktoré Rusko navrhlo už skôr.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko je pripravené zapojiť sa do rokovaní o limitoch pre rozmiestnenie rakiet stredného doletu v Európe, zabezpečení transparentnosti v otázke vojenských cvičení a ďalších opatreniach na budovanie dôvery, uviedol ruský prezident.

Putin pritom zdôraznil pritom, že je potrebné, aby Západ venoval pozornosť hlavným bezpečnostným požiadavkám Ruska.

Diplomatické riešenie krízy

Moskva od Západu požaduje garancie, že NATO neprijme za svojho člena Ukrajinu ani ďalšie postsovietske krajiny.

Ďalej chce, aby aliancia zastavila rozmiestňovanie svojich zbraní na Ukrajine a z východnej Európy stiahla svojich vojakov. Spojené štáty a NATO tieto požiadavky dôrazne odmietajú. Putinovo vyhlásenie prišlo po tom, ako ruské ministerstvo obrany oznámilo, že začalo sťahovať niektoré svoje vojenské jednotky od hraníc s Ukrajinou.

Scholz to označil za „dobrý signál“ a dodal, že dúfa, že „ďalšie budú nasledovať“. Ani zďaleka pritom podľa neho ešte nevyčerpali diplomatické možnosti na riešenie situácie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie