• Dnes je: Sobota 20. apríla 2024 meniny má Marcel

USA a Kanada môžu zastaviť vydávanie pracovných povolení a cestovných víz ruským športovcom

USA a Kanada môžu zastaviť vydávanie pracovných povolení a cestovných víz ruským športovcom

Niektorí ruskí hokejisti už kontaktovali imigračných právnikov, aby prediskutovali proces podávania žiadostí o azyl alebo trvalý pobyt v Severnej Amerike.

12.3.2022 (Webnoviny.sk) - Niektorí ruskí hokejisti, resp. ich právni zástupcovia v tímoch NHL sa obávajú o svoju budúcnosť v zámorskej profilige vzhľadom na stupňujúci sa vojenský konflikt Ruska na Ukrajine.

Preto kontaktovali imigračných právnikov, aby prediskutovali proces podávania žiadostí o azyl alebo trvalý pobyt v Severnej Amerike. Obávajú sa, že vlády USA a Kanady môžu spomaliť alebo zastaviť vydávanie nových pracovných povolení a cestovných víz ruským športovcom.

Sankcie voči Rusku

"Ruskí hráči a ich zástupcovia sú vystrašení. Obávajú sa, že môžu byť donútení odísť alebo že im víza nebudú obnovené. USA a Kanada zavádzajú voči Rusku nové sankcie takmer každý deň a nie je možné povedať, čo to bude znamenať pre udeľovanie nových víz pre cudzincov z Ruska v NHL," uviedol Joe Kirkwood, imigračný právny expert, ktorý má skúsenosti s udeľovaním hráčskych víz vo viac než 25 tímoch NHL a AHL.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

"Súčasné platné víza zrejme americká vláda rušiť nebude, ale existujú opodstatnené obavy z toho, čo sa udeje s udeľovaním nových víz," dodal Kirkwood.

Aj ďalší imigračný právnik Thomas Arkell uviedol, že ho kontaktovali hráči a hráčski agenti, ktorí sa obávajú narastajúceho konfliktu na Ukrajine.

"Mnoho európskych hráčov znepokojuje súčasná hrozba, ktorá sa týka ich rodiny alebo krajiny. V poslednom čase som mal veľa otázok od agentov a jednotlivcov týkajúcich sa možností trvalého pobytu v Spojených štátoch," komentoval Arknell.

Vydávanie nových povolení

Ukrajinské veľvyslanectvo v Ottawe už požiadalo kanadskú vládu, aby 2. marca zastavila vydávanie nových pracovných povolení a cestovných víz pre ruských športovcov.

Andrii Bukvyč, ukrajinský chargé daffaires v Ottawe, má z oficiálnych miest v Kanade informáciu, že zvažujú kladné vybavenie tejto žiadosti.

"Zo športového a kultúrneho hľadiska berú veľmi vážne možné opatrenia prijaté v reakcii na ruskú vojnu a vojnové zločiny na Ukrajine,“ napísal Bukvyč v textovej správe pre TSN.

Spravodlivý systém ochrany

Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA na žiadosť o komentár nereagoval. Zato tlačový tajomník Úradu ministra pre imigráciu, utečencov a občianstvo v Kanade Aidan Strickland prostredníctvom emailu uviedol, že Kanada má spravodlivý a súcitný systém ochrany utečencov.

"V súčasnosti neexistujú žiadne špeciálne imigračné opatrenia pre ruských občanov. Ruskí štátni príslušníci môžu pokračovať v podávaní žiadostí prostredníctvom našich pravidelných imigračných ciest, kým nebudú schválené nové požiadavky. Ak sa ruskí štátni príslušníci v Kanade rozhodnú požiadať o azyl, nároky týchto jednotlivcov plne posúdi nezávislý správny súd Imigračného a utečeneckého úradu," vysvetlil Strickland.

Okamžitá a dramatická zmena

Kirkwood uviedol, že v USA existuje precedens na okamžitú a dramatickú zmenu týkajúcu sa víz pre cudzích štátnych príslušníkov. Existuje však možnosť, že ruskí hokejisti s viacročnými zmluvami by mohli splniť náležitosti na získanie trvalého pobytu a nemuseli by žiadať o azyl, ak by mali podporu svojich tímov.

"To by sa dalo aplikovať v prípadoch, keď hráči dodržiavajú svoje zmluvy, nemajú zápis v registri trestov alebo iným spôsobom neporušili imigračné pravidlá," pokračoval Kirkwood pre TSN.

Neplatná žiadosť pri výmene

Ak však nastane výmena takého hokejistu z amerického do kanadského tímu, jeho žiadosť o pobyt by bola zrazu neplatná. "Výmena do kanadského tímu by mohla pribrzdiť celý proces. Prestala by platiť oficiálna žiadosť na pobyt na území USA," dodal Kirkwood.

V Kanade dostávajú hráči NHL, ktorí sú cudzími štátnymi príslušníkmi, povolenie hrať za sedem kanadských tímov NHL získaním pracovného povolenia špecifického pre profesionálnych športovcov a trénerov. Uviedol to Daniel Levy, právnik Cohen Immigration Law v Montreale, medzi jeho klientov patria aj viacerí športovci.

"Pred pandémiou dostávali športovci pracovné povolenie na pobyt v Kanade zvyčajne na dva alebo tri roky. Od začiatku pandémie COVID-19 kanadská vláda vo všeobecnosti udeľuje povolenia na jeden rok. Ak by sa kanadská vláda rozhodla prestať udeľovať nové víza, ruskí športovci by mali niekoľko možností, ako sa pokúsiť zostať v Kanade - medzi nimi aj podanie žiadosti o štatút utečenca a žiadosť o trvalý pobyt," podotkol Levy.

Odborné poradenstvo

Maria Popovová, profesorka na katedre politických vied na McGill University v Montreale, poskytla odborné poradenstvo vo viac ako 20 prípadoch ruského prisťahovalectva v Kanade, USA a Spojenom kráľovstve. Povedala, že ruskí hráči NHL žiadajúci o štatút utečenca v Kanade budú mať silný argument.

"Ak by dali najavo, že nesúhlasia s tým, čo robí ruská vláda na Ukrajine, a že by tento nesúhlas vyjadrili, ak by sa vrátili do Ruska, potom by bolo jasné, že by boli v nebezpečenstve. Športovci v Rusku sú dôležité osobnosti. Šport je v tamojšom geopolitickom kontexte oveľa dôležitejší ako na západe. Spúšťa sa nová železná opona a Rusko sa ocitá vo svete mnohých represií. Ideme do novej studenej vojny," myslí si Popovová.

"Žiadosť o štatút utečenca by umožnila hráčom NHL a ich rodinám zostať v Kanade a pracovať až do dátumu vypočutia, čo zvyčajne trvá roky," dodala.

Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti Ukrajiny

Ruská federácia pod vedením prezidenta Vladimira Putina sa nebude chcieť uspokojiť len s kontrolou Doneckej a Luhanskej oblasti na Ukrajine a s anexiou polostrova Krym.


Pre agentúru SITA to povedal Pavel Havlíček, analytik Výskumného centra Asociácie pre medzinárodné otázky so sídlom v Prahe.

Novorusko a Malorusko

Mapa zobrazovala územie Ukrajiny rozdelené do viacerých celkov. Jedným z nich je takzvané Novorusko, ktoré by od Donbasu siahalo až po Charkov na východe a Odesu na západe.


V strede Ukrajiny od Poltavy po Žitomyr by vznikla Ukrajina, označovaná ako Malorusko. Táto časť by zahŕňala aj Kyjev. Západnú Ukrajinu by tvorili územia Halíče a Volyne a poslednými časťami by boli Zakarpatsko a Bukovina.

Na fyzickú kontrolu budú potrebné náklady

Iné scenáre podľa Havlíčka hovoria o rozdelení Ukrajiny podľa rieky Dneper. Dodáva však, že na fyzickú kontrolu väčšieho územia Ukrajiny bude musieť Rusko vynaložiť obrovské zdroje a náklady, ktoré by dozerali na poriadok v obsadených územiach.


„Každopádne to bude Rusko stáť už s ohľadom na dnes prebiehajúci gerilovú vojnu nesmierne množstvo zdrojov a kapacít,“ konštatoval Havlíček.

Snaha Moldavska je hodná potrestania

Politológ tiež zatiaľ vidí ako málo pravdepodobné, že by sa Putin pustil do ďalšej vojenskej expanzie, ktorá by mohla mať za cieľ napríklad Moldavsko, ktorého jedna časť, Podnestersko, je prakticky pod kontrolou Moskvy.

Snaha Moldavska dostať sa pod vedením prezidentky Maie Sandu do Európskej únie (EÚ) môže byť podľa Havlíčka nebezpečná a „hodná potrestania“. „Moldavské ozbrojené sily by potom neboli pre Putina žiadnou veľkou prekážkou. Z opačnej strany je ale riziko v tom, že by si Moskva znepriatelila ďalšiu krajinu a jej spoločnosť,“ uzatvára Havlíček.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa


Počasie