• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Úrokové sadzby zostanú podľa šéfky Európskej centrálnej banky vysoké tak dlho, kým neporazia infláciu

Úrokové sadzby zostanú podľa šéfky Európskej centrálnej banky vysoké tak dlho, kým neporazia infláciu

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová.

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v pondelok uviedla, že úrokové sadzby zostanú na vysokej úrovni „tak dlho, ako to bude potrebné“ na to, aby porazili infláciu. Poznamenala, že sadzby zostanú vysoké, pretože v 20 krajinách eurozóny „zostáva silný“ tlak na zvyšovanie cien.

Inflácia zostane dlho vysoká

Medziročná inflácia v eurozóne v auguste klesla na 5,2 percenta z júlovej úrovne 5,3 percenta. V rámci celej Európskej únie sa medziročná inflácia tiež zmiernila, a to na 5,9 percenta z júlových 6,1 percenta.

„Sme naďalej odhodlaní zabezpečiť, aby sa inflácia čím skôr vrátila k nášmu dvojpercentnému strednodobému cieľu,“ povedala Lagardová Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci (ECON). „Inflácia naďalej klesá, ale stále sa očakáva, že ešte dlho zostane poriadne vysoká.“


Depozitná sadzba ECB, ktorá len niečo viac ako pred rokom bola v negatívnom teritóriu na úrovni mínus 0,5 percenta, sa tento mesiac dostala už na štyri percentá, čiže najvyššie od vzniku eura v roku 1999.

Zaťažené domácnosti


Lagardová spomenula i majiteľov nehnuteľností, ktorým pre zvyšovanie úrokových sadzieb stúpli splátky hypoték. „Či máme tiež na mysli to, akú bolesť to spôsobuje? Môžem vás ubezpečiť, že na to myslíme. Vieme, že 30 % domácností v členských štátoch má hypotéky s variabilnou úrokovou sadzbou. Je to ťažké, vieme to.“


Podotkla, že inflácia zaťažuje domácnosti s nižšími príjmami, ktoré platia väčšiu časť svojich príjmov na základné veci, ako je energia, a uviedla, že riešením toho je rýchle zníženie inflácie na úroveň 2 %.


„Čím rýchlejšie sa tam dostane, čím stabilnejšie budú ceny, tým menej bolestivé to bude ďalej,“ skonštatovala Lagardová. Banka očakáva, že inflácia v roku 2025 klesne v priemere na 2,1 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie