• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Úrokové sadzby na hypotékach zrejme porastú, ale český scenár na Slovensku nehrozí

Úrokové sadzby na hypotékach zrejme porastú, ale český scenár na Slovensku nehrozí

Čo sa týka cien nehnuteľností, tie rastú a nezbrzdila ich ani pandémia a lockdowny. O tom, či je na slovenskom realitnom trhu bublina, alebo nie, sa vedú polemiky už roky.

Už niekoľko rokov sa polemizuje o tom, kedy začnú úroky na hypotékach u nás stúpať, no vďaka konkurenčnému boju sa tak nedialo. Až doposiaľ.

Od 7. marca VÚB banka nepatrne zvýši svoje úrokové sadzby na hypotékach, a to o 0,2 percentuálneho bodu v každej fixácii.

„Po dlhej dobe sme tak svedkami navyšovania sadzieb, a to aj napriek tomu, že Európska centrálna banka zmenu úrokov zatiaľ iba avizovala,“ hovorí výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

Zvyšovanie vo väčších bankách

„Zvyšovanie úrokových sadzieb je hlavnou témou posledných týždňov, nielen v rámci Európy. Vzhľadom na situáciu na finančných trhoch, signáloch z Európskej centrálnej banky (ECB) a ďalšie faktory, ako je napríklad vysoká inflácia, sme sa aj my rozhodli k miernej úprave sadzieb,“ vysvetľuje vrchný riaditeľ úseku retailové bankovníctvo vo VÚB Martin Techman.

Zvyšovanie úrokových sadzieb v slovenských bankách je v tomto roku podľa generálneho riaditeľa Partners Investments Maroša Ovčarika vysoko pravdepodobné, minimálne vo väčších bankách. „Pravdepodobnejšie je zatiaľ zvyšovanie v desatinách percent,“ povedal pre agentúru SITA Ovčarik.

Ponechanie kľúčovej sadzby bez zmeny

Lídri ECB na poslednom februárovom zasadnutí rozhodli o ponechaní kľúčovej sadzby bez zmeny. No jej šéfka Christine Lagardeová vo svojej rétorike uviedla, že existujú riziká inflácie smerom nahor.


„Trhy si to vysvetlili tak, že ECB začína byť obozretnejšia vo svojej menovej politike a očakávajú mierne zvýšenie hlavnej sadzby do konca tohto roka. Vzhľadom na prudko rastúce inflačné tlaky aj my predpokladáme, že ECB bude nútená počas tohto roka pristúpiť k zvýšeniu sadzby,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová. Zvyšovanie sadzieb však bude podľa nej postupné a mierne, teda neočakáva žiadny prudký nárast sadzieb.

Český scenár nehrozí

Podobne sa vyjadrila aj VÚB banka. Príde podľa nich ďalšie zvyšovanie, no nehrozí vraj český scenár, prípadne rýchly scenár z iných krajín, sadzby sa teda budú u nás hýbať veľmi mierne a postupne.


„Avšak aj po avizovanom zvyšovaní ECB je možné, že budúci rok budú sadzby začínať dvojkou. No aj napriek tomu budú sadzby na Slovensku naďalej jedny z najnižších v eurozóne a nič na tom nezmení ani toto mierne a postupné zvyšovanie,“ uviedla VÚB banka.

Máme najlacnejšie hypotéky v Únii

Banky majú rôzne zdroje financovania úverov a faktom podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je, že ceny niektorých finančných nástrojov na trhu sa začali zvyšovať ešte pred samotným zvýšením centrálnej sadzby ECB. „Inak povedané, do cien finančných nástrojov sú už dnes zapracované očakávania, že sadzby ECB pôjdu tento rok hore,“ doplnil Búlik.

Slovenské banky podľa neho predávajú jedny z najlacnejších hypoték v Európe a keď idú hore ceny finančných nástrojov na ich financovanie, musia tento nárast preniesť na klientov. „Pri rekordne nízkej úrokovej marži banky nemajú priestor drahšie zdroje peňazí niekde kompenzovať,“ vysvetľuje Búlik.

Banky môžu zdražovať na viackrát

Podľa Búlika je takmer isté, že sadzby hypoték sa začnú dvíhať vo všetkých bankách na Slovensku už tento rok. Ostatne, prvá banka, VÚB, tento krok už oznámila od marca. Je podľa Búlika možné, že sa banky rozhodnú zvyšovanie odstupňovať a sadzby budú zdražovať na viackrát, aby nárast nebol príliš prudký a nestaval ich do konkurenčnej nevýhody.

Čo sa týka cien nehnuteľností, tie rastú a nezbrzdila ich ani pandémia a lockdowny. O tom, či je na slovenskom realitnom trhu bublina, alebo nie, sa vedú polemiky už roky. „O bubline nemôžeme hovoriť dovtedy, kým sa nájdu kupci ochotní zaplatiť cenu, ktorú žiadajú predávajúci. Bublina sa prejaví vtedy, keď kupci nebudú ochotní požadovanú cenu zaplatiť a predávajúci budú musieť znížiť svoje požiadavky,“ dodáva investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie