• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Určovanie ročnej sadzby dane zo stavieb sa od októbra spresní, má to ochrániť sociálne slabších

Určovanie ročnej sadzby dane zo stavieb sa od októbra spresní, má to ochrániť sociálne slabších

Mestá a obce ako správcovia dane majú podľa poslancov v súčasnosti aj väčšie rozdiely medzi sadzbami dane ako desaťnásobok.

Od začiatku októbra tohto roka sa spresní určovanie ročnej sadzby dane zo stavieb.

Mestá a obce majú podľa platnej legislatívy upraviť rozdiel medzi sadzbami tejto dane na 10-násobok medzi najvyššou a najnižšou ročnou sadzbou dane. Takýto násobok najnižšej ročnej sadzby dane sa však bude vzťahovať na sadzby dane určené v jednotlivej časti obce, resp. na sadzby dane určené v jednotlivom katastrálnom území.

Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady od poslancov NR SR za hnutie Sme rodina, ktorú schválil parlament.

Ochrana sociálne slabších občanov

„Uvedené riešenie ochráni najmä ekonomicky alebo sociálne slabších občanov, u ktorých by naplnenie tejto povinnosti v zmysle doterajšieho znenia spôsobilo dosť značný nárast tejto daňovej povinnosti, čo nie je vhodné ani vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu na Slovensku,“ upozorňujú poslanci za hnutie Sme rodina.

Mestá a obce ako správcovia dane majú podľa poslancov v súčasnosti aj väčšie rozdiely medzi sadzbami dane ako desaťnásobok.


„Je to spôsobené tým, že ide o kvalitatívne rozdielne časti obce, napríklad centrálnu časť a okrajovú časť obce, alebo turisticky významný časť obce, alebo rozdielne katastrálne územia,“ uviedli.

Posun na neskoršie zdaňovacie obdobie

Povinnosť upraviť rozdiel medzi ročnými sadzbami tejto dane na 10-násobok medzi najvyššou a najnižšou sadzbou dane sa posunie zo zdaňovacieho obdobia 2024 na zdaňovacie obdobie 2027.


„Uvedené riešenie ochráni najmä ekonomicky alebo sociálne slabších občanov, u ktorých by naplnenie tejto povinnosti v zmysle doterajšieho znenia zákona spôsobilo dosť značný nárast tejto daňovej povinnosti už od 1. januára 2024,“ dodali poslanci za hnutie Sme rodina.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie