• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Úrazovosť detí v lete narastá

Úrazovosť detí v lete narastá

Počas leta záchranná zdravotná služba pomáha deťom tradične viac ako v iných mesiacoch v roku.

17.7.2023 (SITA.sk) - Od júna do septembra ide denne v priemere o 87 výjazdov k detským pacientom s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Najčastejšie ide o úrazy.

Úrazovosť detí počas letných prázdnin rastie, čo potvrdzujú aj dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne "Počas vlaňajšieho leta sa zranilo o 15 percent detí viac ako v mesiacoch marec – apríl 2022. Najčastejšie išlo o poranenia hlavy, lakťa a predlaktia, poranenia pleca a ramena, ako aj poranenia časti trupu," spresňuje manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová. Zranení počas minuloročných letných mesiacoch boli častejšie chlapci ako dievčatá. Kým počas júla až augusta 2022 sa zranilo 6 109 dievčat, úraz malo až 9 255 chlapcov. "Chlapci si najčastejšie zranili počas leta hlavu, zápästie a ruku. Aj u dievčat dominujú poranenia hlavy, na druhom mieste sú však úrazy členku a nohy," približuje E. Peterová.

Dôvody nárastu zranení sú prozaické – v lete trávia deti viac času vonku, pri pohybových aktivitách, na dovolenkách a výletoch, riziko poranení sa tak zvyšuje. "Nejde však len o úrazy a pády, pre ktoré Operačné stredisko ZZS vysiela záchranárov na pomoc deťom. Časté sú aj akútne bolesti brucha, či problémy s dýchaním a kolapsy," spresňuje hovorkyňa Operačného strediska ZZS Alena Krčová. Priemerný vek detských pacientov bol pri primárnych zásahoch v letných mesiacoch presne 8,6 roka.

Najväčšiu skupinu zásahov tvoria úrazy a pády. Deti sa zrania počas jazdy na bicykloch, kolobežkách, alebo sú v úlohe chodcov a dôjde k nehode s iným dopravným prostriedkom. "Evidujeme aj prípady topenia, či úrazy v domácom prostredí, rizikové sú najmä trampolíny. Väčšinou ide o zlomeniny a krvácajúce poranenia rôznej závažnosti," dopĺňa A. Krčová.

U bábätiek sa zas záchranári najčastejšie stretávajú s prehriatím organizmu. Príčinou býva nadmerný pobyt na priamom slnku na kúpaliskách či pri domácich bazénoch. Ojedinele ide aj o prípady, kedy sú deti ponechané v uzamknutom aute.

Poškodeniam zdravia u detí možno predísť preventívnymi opatreniami. "Patrí sem najmä včasná a vhodná informovanosť rodičov formou osvety a vzdelávania o jednotlivých vývinových štádiách detí. Namieste je aj používanie bezpečnostných a ochranných pomôcok – ako sú prilby, reflexné prvky či chrániče," dodáva A. Krčová.

Konzultácia s lekárom pre poistencov VšZP 24/7 – telefonicky, aj cez videohovor

Poistenci, ktorí sú súčasťou VšZP rodiny viac ako rok a nemajú nedoplatky na zdravotnom poistení, sa s lekárom môžu spojiť hocikedy, keď ho potrebujú, a to prostredníctvom jedného z unikátnych benefitov v rámci programu Vernosť+. Cez benefit Dr. Nonstop+ majú možnosť poradiť so všeobecným lekárom alebo pediatrom o svojom zdravotnom stave, prípadne o stave svojho dieťaťa telefonicky alebo cez videohovor, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zároveň si môžu dať predpísať liek. Balík služieb je možné zakúpiť si za zvýhodnený mesačný poplatok pre jednotlivca za 9,00 € alebo pre skupinu až 4 poistencov za 16,80 €. Ešte pred zakúpením balíka služieb je možné využiť dva kontakty s lekárom zadarmo.

Užitočnou službou počas leta môže byť aj druhý benefit z vernostného programu Objednanie+ , ktoré prináša jednoduché vyhľadávanie lekára podľa odbornosti, kraja, mena alebo názvu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a možnosť objednať sa priamo cez mobilnú aplikáciu alebo ePobočku na vyšetrenie alebo kontrolu z pohodlia domova.

Informačný servis

Viac k téme: Deti, Leto, PR, Úrazy
Zdroj: SITA.sk - Úrazovosť detí v lete narastá © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie