• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Úrazov je počas letných prázdnin viac, deti majú podľa poisťovní nárok na odškodné

Úrazov je počas letných prázdnin viac, deti majú podľa poisťovní nárok na odškodné

Z hľadiska počtu návštev u lekára však „vyhrávajú“ detičky vo veku jedného roka.

Letné prázdniny nesú so sebou aj rôzne úrazy, podľa poisťovní sú to najčastejšie poranenia hlavy, pomliaždeniny, či zlomeniny. „Detské úrazy sa najčastejšie stávajú počas hry a voľnočasových aktivít.

Počas leta evidujeme zvýšený počet úrazov v súvislosti so skákaním na trampolíne, bicyklovaním či pádom z kolobežky,“ hovorí riaditeľka úseku poistenia osôb Komunálnej poisťovne Beata Vojtechová.

Deťom sa nevyhýbajú ani vážnejšie úrazy, ktoré si neraz vyžadujú aj hospitalizáciu v nemocnici.

Zlomeniny či pomliaždeniny

Napríklad niektorí českí záchranári sa vyjadrili, že trampolíny „neznášajú“ a považujú ich v istom zmysle za rizikovejšie ako kúpanie sa v bazéne. Zvýšený počet hlásení úrazov detí pri skákaní na trampolíne eviduje aj Uniqa. Ide najmä o deti v predškolskom veku a rodičia hlásia najmä zlomeniny horných a dolných končatín, pomliaždeniny ale aj zranenia krčnej chrbtice.


„Niektoré komplikované zlomeniny si dokonca vyžadovali operačnú liečbu a výnimkou nie sú ani úrazy hlavy či tržné rany, ktoré utrpelo dieťa pri vypadnutí z trampolíny, ktorá nemala dostatočne upevnenú sieť,“ hovorí manažérka poistenia osôb v poisťovni Uniqa Eva Trajboldová.

Nárok na odškodné

Pri pohľade na problematiku z hľadiska veku, poisťovňa Union eviduje najviac zranení u detí vo veku 10 až 16 rokov. Najmenej u 4 až 6 ročných. „Z hľadiska počtu návštev u lekára však „vyhrávajú“ detičky vo veku jedného roka. Rodičia nechcú rôzne pády a udretia u tak malých detí podceniť, a tak idú k lekárovi aj v prípadoch, kedy by už staršie dieťa len pozorovali v domácom prostredí,“ vysvetľuje revízna lekárka Unionu Ingrid Dúbravová.


V prípade úrazov majú deti nárok na odškodné, pokiaľ majú v rámci životného poistenia úrazové pripoistenie. V závislosti od typu poistného produktu a vážnosti zranenia sa môžu sumy vyplatené za úraz pohybovať v stovkách aj tisíckach eur.


Najvyššiu sumu, ktorú napríklad Komunálna poisťovňa vyplatila v uplynulom roku, bola vo výške 2 480 eur za zlomeninu oboch kostí predlaktia. Maloletý klient bude mať okrem toho nárok na plnenie z poistného rizika trvalé následky úrazu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie