• Dnes je: Pondelok 16. júla 2018 meniny má Drahomír

Urážanie novinárov musí prestať, reagoval komisár Rady Európy na vraždu Jána Kuciaka

Urážanie novinárov musí prestať, reagoval komisár Rady Európy na vraždu Jána Kuciaka

Na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky takto reagoval Komisár pre ľudské práva Rady Európy Nils Muižnieks BRATISLAVA 16.

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Na Slovensku a v celej Európe je nutná širšia diskusia o bezpečnosti novinárov. Na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej takto reagoval Komisár pre ľudské práva Rady Európy Nils Muižnieks, podľa ktorého ide už o druhú vraždu novinára v Európe za krátky čas.

„Treba začať s tým, ako politici hovoria o novinároch. Urážanie novinárov musí prestať,“ vyhlásil Muižnieks s tým, že takéto správanie len povzbudzuje ľudí, ktorí chcú útočiť na médiá. „Politici si musia dávať pozor na to, ako hovoria o novinároch,“ zdôraznil.


Diskusia by mala zahŕňať aj možnosti spolupráce medzi políciou a novinármi a odpovedať si treba aj na otázku, či polícia primerane reaguje na žiadosti novinárov o ochranu. Je tiež nutné pozrieť sa na to, ako sa spracúvajú žiadosti novinárov o informácie. Nesmie sa totiž stávať, že meno novinára, žiadajúceho o citlivé informácie, je prístupné všetkým, čo ho môže vystaviť riziku.

Novinári, s ktorými sa Muižnieks na Slovensku stretol, vyjadrili podľa neho šok, znepokojenie, strach a hlbokú nedôveru v orgány, ktoré vraždu Jána Kuciaka a jeho partnerky vyšetrujú. „Najlepším spôsobom, ako obnoviť dôveru, je chytiť páchateľov a objednávateľov a potrestať ich,“ vyhlásil na záver.


Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie