• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Úradnícka vláda nechala novej vláde návod na daňový masaker

Úradnícka vláda nechala novej vláde návod na daňový masaker

Aktuálny deficit je neúnosný, avšak zvyšovanie daní je podľa inštitútu kontraproduktívne.

Balíček opatrení úradníckej vlády hovorí o výrazných zmenách v daňovej oblasti. A vláda strany Smer-SD si zrejme rada podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martina Vlachynského tento zoznam pozrie.

„Veď ich bývalý minister Kažimír za šesť rokov zvýšil alebo zaviedol devätnásť nových daní,“ skonštatoval Vlachynský.

Balíček obsahuje aj úsporné opatrenia. Sem-tam sú medzi nimi podľa analytika zvláštnosti, ako zarezanie 30 rokov meškajúcich pozemkových úprav, ale s drvivou väčšinou sa dá súhlasiť.

„No zvyšovanie daní vyhráva v pomere 59:41. Škrty sú polovičaté, napríklad ponechané tehotenské, a úplne chýba privatizácia a výrazné obmedzenie energodotácií pre domácnosti,“ myslí si analytik.,

Zavedenie tretej sadzby

Najväčším prekvapením je podľa neho tretia sadzba dane z príjmov fyzických osôb vo výške 35 %. „Lepšie nahodenie na smeč si Smer-SD nemohol predstaviť,“ poznamenal Vlachynský. Inak sa medzi daňami nájde podľa neho takmer všetko.


Od desaťročie diskutovaného vyššieho zdanenia domov, cez zvýšenú daň z pridanej hodnoty, bankový odvod, priškrtenie živnostníkov, až po dane, ktoré inštitút považoval za dávno mŕtve. Napríklad daň zo smrti a darovaciu daň.


„Bizarnosťou je daň z cukru, vďaka ktorej by fľaša sirupu zdražela o 2,4 eura,“ myslí si analytik. Tento balík by podľa neho predražil život na Slovensku, penalizoval kvalifikovaných zamestnancov a ešte viac sťažil podnikanie.

Vysoký deficit


Aktuálny deficit je neúnosný, avšak zvyšovanie daní je podľa inštitútu kontraproduktívne.


„História nás naučila, že vyššie daňové príjmy slovenským politikom neslúžia na dlhodobú konsolidáciu. Naopak, slúžia im na ešte väčšie zvyšovanie výdavkov, ktoré v dlhodobom horizonte spravia verejné financie ešte menej udržateľnými,“ uvádza Vlachynský.


Na Slovensku máme podľa neho desaťročnú históriu vymýšľania sociálnych balíčkov, ale nulovú históriu škrtania sociálnych výdavkov.

„Veľmi pravdepodobne nás čaká vláda, ktorá si z lega nevyberie úsporné kocky. Naopak, tie daňové kocky bude presadzovať s argumentom, že sú to návrhy odborníkov. Nakoniec tak získame vyššie dane, ktoré budú slúžiť na financovanie zlých výdavkov,“ doplnil Vlachynský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie