• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Úradnícka vláda chce zvýšiť efektivitu čerpania eurofondov, slovo budú mať aj samosprávy

Úradnícka vláda chce zvýšiť efektivitu čerpania eurofondov, slovo budú mať aj samosprávy

Do konca roka je treba dočerpať ešte štyri miliardy eur z finančných prostriedkov EÚ.

12.6.2023 (SITA.sk) - Efektívne využitie európskych peňazí patrí k hlavným prioritám vlády Ľudovíta Ódora. Navrhne preto spôsoby ako efektívnejšie, transparentnejšie a profesionálnejšie riadiť tieto zdroje.

Ako vyplýva zo schváleného Programového vyhlásenia vlády SR, ku krátkodobým zámerom v tejto oblasti patrí dočerpanie finančných prostriedkov Európskej únie z programového obdobia 2014 až 2020. Ich využívanie je na úrovni 70 % a do konca roka je potrebné dočerpať približne 4 mld. eur.

Pravidelné rokovania o eurofondoch

„Vláda vytvorí vhodné podmienky pre efektívne využitie zostávajúcich finančných prostriedkov. Za týmto účelom bude vláda na pravidelnej báze organizovať tematické rokovania k implementácii s cieľom zabezpečiť zvýšenie efektivity a uspokojivú mieru čerpania,“ uvádza vládny program.

Vláda v rámci krízových opatrení posúdi rizikovosť už zazmluvnených projektov a navrhne adresné opatrenia pre využitia voľných zdrojov.

Eurofondy chcú využiť čo najefektívnejšie

V záujme udržateľného a vyváženého rozvoja regiónov chce kabinet zabezpečiť efektívne využitie mimoriadnych iniciatív EÚ najmä na riešenie krízových situácií.

„Cieľom je v maximálnej možnej miere využiť zostávajúcu finančnú alokáciu v rámci programového obdobia 2014 - 2020. Vláda zároveň zabezpečí využitie flexibilít v rámci procesov ukončovania programového obdobia 2014 - 2020 umožnených legislatívou EÚ s cieľom úspešného dočerpania zostávajúcej finančnej alokácie,“ plánuje Ódorova vláda.

Samosprávy budú mať slovo

Sústrediť sa chce aj na rozbehnutie investícií z eurofondov v novom období 2021 až 2027 a zjednodušenie procesov. Zaviaže poskytovateľov zverejniť výzvy podľa harmonogramov výziev na rok 2023 prerokovávaných na zasadnutiach monitorovacieho výboru Programu Slovensko.

„Vláda pri využívaní fondov EÚ vníma potrebu posilnenia princípu partnerstva, preto bude významne podporovať zapájanie zástupcov samospráv a iných relevantných partnerov do procesu implementácie Programu Slovensko, a to predovšetkým vo fáze určovania priorít pri príprave konkrétnych výziev, podobne ako v prípade prípravy Plánu spravodlivej transformácie územia,“ sľubuje vláda.

V spolupráci s Európskou komisiou pripraví podmienky pre zjednodušenie implementácie Programu Slovensko, vrátane odstraňovania zbytočne prísnych podmienok pre žiadateľov a zaťažujúcich administratívnych nárokov na prijímateľov kladených zo strany štátu, tzv. „gold-platingu“ - nad rámec tých, ktoré vyžaduje EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie