• Dnes je: Pondelok 26. februára 2024 meniny má Viktor

Úradnícka vláda by ozdravovala verejné financie aj vďaka vyšším cenám benzínu a nafty

Úradnícka vláda by ozdravovala verejné financie aj vďaka vyšším cenám benzínu a nafty

Úradnícka vláda taktiež navrhuje novému vládnemu kabinetu zrušiť podporu zníženia koncovej ceny elektriny pre energeticky náročné podniky.

Vláda Ľudovíta Ódora by znižovala deficit verejných financií aj vďaka zmenám v energetike. Vo svojom návrhu na ozdravenie verejných financií napríklad počíta so zvýšením sadzieb spotrebnej dane z benzínu a nafty o 5 %.

Podľa úradníckej vlády, zvýšenie sadzby spotrebnej dane z benzínu a nafty môže pomôcť lepšie naplniť klimatické ciele EÚ zohľadnením vplyvu fosílnych palív na životné prostredie.

Zvýšenie spotrebnej dane na pohonné látky by podľa súčasného vládneho kabinetu nezmenilo výrazne konkurencieschopnosť Slovenska v oblasti zdanenia palív.

Zdražovanie na čerpacích staniciach

Vláda však priznáva, že pohonné látky by tak pre domácnosti, ako aj firmy zdraželi. Do štátnej kasy by však pritieklo už v budúcom roku dodatočných 37 miliónov eur a v ďalších dvoch rokoch 73, respektíve 74 miliónov eur.


Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach by však ešte neskončilo. Úradnícka vláda totiž vo svojich návrhoch počíta aj so zvýšením poplatku za udržiavanie núdzových zásob ropy o jeden cent. Motoristom by zdraželi pohonné látky, štátny rozpočet by však podľa výpočtov vlády Ľudovíta Ódora bol bohatší každý rok o 33 miliónov eur.


Úradnícka vláda taktiež navrhuje novému vládnemu kabinetu zrušiť podporu zníženia koncovej ceny elektriny pre energeticky náročné podniky.


„Kompenzácia reagovala na vysoké ceny TPS (tarifa za prevádzkovanie systému) pred rokom 2021. Úrovne TPS pre firmy odvtedy významne klesli kvôli zavedeniu multipásmovej tarify. Ďalšie kompenzovanie tak nie je potrebné,“ myslí si úradnícka vláda.

Regulované činnosti vo vodohospodárskom podniku

Štát každoročne kompenzuje vybraným podnikom tarifu za prevádzkovanie systému celkovou sumou 40 miliónov eur, a to od roku 2019. Po zrušení tejto podpory by sa tak v štátnom rozpočte ročne ušetrilo spomínaných 40 miliónov eur.


Vláda Ľudovíta Ódora by v rámci ozdravovania verejných financií taktiež zvýšila regulované činnosti v Slovenskom vodohospodárskom podniku, čo by viedlo k zvýšeniu cien elektriny pre odberateľov.


„Zvýšenie pomeru regulovaných služieb by znamenalo zvýšenie regulovaných cien služieb, ktoré poskytuje Slovenský vodohospodársky podnik. Znížia sa tým výdavky zo štátneho rozpočtu,“ myslí si aktuálny vládny kabinet.


Návrh posúva doterajší pomer regulovaných a neregulovaných činností 48:52 smerom k vyššiemu podielu regulovaných služieb na 2:1. „To by vytvorilo tlak na zvýšenie cien regulovaných služieb pre odberateľov elektrickej energie a užívateľov povrchovej vody, nakoľko by sa podieľali vyšším dielom na oprávnených nákladoch Slovenského vodohospodárskeho podniku,“ konštatovala vláda, ktorá v rokoch 2025 a 2026 počíta vďaka tomuto opatreniu s úsporou 24 miliónov eur každý rok.

Úradnícka vláda v stredu predstavila návrh konsolidačných opatrení, ktorými by sa mohla riadiť budúca vláda na to, aby Slovensko smerovalo k nižšej zadlženosti a poklesu deficitu verejných financií. Ako na tlačovej konferencii povedal poverený premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, na výber budú mať z konkrétnych opatrení, no môžu si povedať, že pôjdu vlastnou cestou. Materiál úradníckej vlády však môže byť pre novú vládu podľa Ódora inšpiráciou. Dokument obsahuje takmer 100 rôznych opatrení v celkovom objeme takmer 10 miliárd eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie