• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Upravený štátny rozpočet by mal okrem výdavkov myslieť aj na príjmy, upozorňujú ekonómovia

Upravený štátny rozpočet by mal okrem výdavkov myslieť aj na príjmy, upozorňujú ekonómovia

Ekonómovia v projekte Dáta bez pátosu navrhujú pozrieť sa odbornými očami na predikciu príjmov, a to daňových aj odvodových.

20.5.2021 (Webnoviny.sk) - Upravený štátny rozpočet na tento rok, ktorý pred časom schválila vláda, navyšuje len výdavky a vôbec sa nevenuje príjmovej stránke.

Ako ďalej uviedli odborníci združení v projekte Dáta bez pátosu na sociálnej sieti, za posledných šesť mesiacov vláda nenašla nič, čo by pohlo príjmami hore. Výdavky štátneho rozpočtu chce vláda navýšiť o niekoľko miliárd eur.

Bez revízie HDP

„Nezostal im ani čas na revíziu nominálneho HDP. Ten inak za rok 2020 išiel pekne hore a to, čo je v Programe stability na rok 2021 je mimo misu,“ uvádzajú ekonómovia.

V preambule Programu stability sa pritom podľa nich nachádza, že prezentuje rozpočtovú stratégiu, ktorá by mala predchádzať tvorbe nadmerného deficitu, respektíve viesť k jeho odstráneniu, a viesť k dosiahnutiu fiškálnej pozície, ktorá vytvorí podmienky pre dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Predikcia príjmov

Ekonómovia v projekte teda navrhujú pozrieť sa odbornými očami na predikciu príjmov, a to daňových aj odvodových. Zároveň by sa však vláda mala podľa nich pozrieť aj na výdavky v Sociálnej poisťovni.

Taktiež je potrebné podľa odborníkov zistiť, koľko z potrebných výdavkov z návrhu úpravy rozpočtu je a vie byť krytých z tých existujúcich zdrojov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie