• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Úprava exekučných zrážok je čistý politický margeting, splácanie dlhu sa podľa komory predĺži

Úprava exekučných zrážok je čistý politický margeting, splácanie dlhu sa podľa komory predĺži

Načo sa vôbec majú veritelia obracať na súdy, načo majú tieto súdy prijímať právoplatné rozsudky, ak tieto rozsudky nebude možné v praxi vymôcť?

Navrhovaná vládna úprava exekučných zrážok nepomôže dlžníkom zamestnať sa, len predĺži splácanie ich dlhu.

Myslí si to Slovenská komora exekútorov (SKE), ktorá zdôraznila, že pokiaľ sa ich dlh úročí, zaplatia napokon spolu viac ako doteraz.

Prezident SKE Miroslav Paller považuje úpravu exekučných zrážok „za čistý politický marketing“, ktorý sa úplne minie s deklarovanými cieľmi. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Vláda neskúma dosah na veriteľov

„Výroky ministra práce Milana Krajniaka, že dnes exekútori z výplaty strhnú takmer všetky peniaze a nenechávajú nič na živobytie sú úplne mimo reality a dokazujú len neznalosť exekučnej legislatívy,“ pokračoval Paller.


Komora zdôraznila, že z mnohých exekúcií po prijatí nového nariadenia nebude možné strhnúť na splácanie dlhu nič a stanú sa tak v prípade nemajetných ľudí nevymožiteľnými. Podľa SKE sú zrážky zo mzdy najmenej invazívne spôsoby zásahu exekútora do práv a majetku dlžníka a ak súdni exekútori nebudú môcť tento spôsob uplatňovať, budú musieť podstatne častejšie siahať k tvrdším nástrojom.

Komora zároveň upozornila, že vláda vôbec neskúma dosah na veriteľov. „Najväčším veriteľom je štát. Znamená to, že opäť sa raz na dlhy neplatičov budú skladať ostatní občania. Veriteľmi sú aj mnohé firmy, ktoré sa nesplácaním alebo pomalším splácaním ich pohľadávok môžu dostať do druhotnej platobnej neschopnosti, môžu rušiť pracovné miesta a nedobrovoľne prispievať k negatívnym javom v celej slovenskej ekonomike,“ povedal Miroslav Paller.

Zásadný rozpor s programovým vyhlásením vlády

Komora sa nestotožňuje s argumentom ministra práce Krajniaka (Sme rodina), že ľudia sa odmietajú zamestnať, pretože sa obávajú vysokých exekučných zrážok. Doplnili, že zmena exekučných zrážok bude mať zásadný dopad na vymožiteľnosť práva a spochybňuje celý systém právneho štátu. „Načo sa vôbec majú veritelia obracať na súdy, načo majú tieto súdy prijímať právoplatné rozsudky, ak tieto rozsudky nebude možné v praxi vymôcť? To je cesta do záhuby a návrat k svojpomocnému vymáhaniu pohľadávok, alebo dokonca prostredníctvom organizovaného zločinu,“ dodal Miroslav Paller.

Nariadenie je podľa komory v zásadnom rozpore s programovým vyhlásením vlády, kde kabinet sľubuje „zlepšenie vymáhateľnosti najmä nesporných pohľadávok exekúciou“. SKE zároveň uviedla, že chápe snahu pomáhať sociálne slabším skupinám, avšak navrhovaná právna úprava by podľa komory mala byť adresná a nie plošná. Vysvetlili, že každý dlžník, ktorý sa dostane do dlhovej pasce, má k dispozícii veľmi liberálny inštitút osobného bankrotu.


„Navyše, vláda stále hovorí len o sociálne slabších skupinách dlžníkov, no vôbec nie o sociálne slabších skupinách veriteľov, ktorí budú touto úpravou reálne ohrození a k svojim peniazom sa dostanú výrazne neskôr. Ide o mamičky s deťmi, čakajúce na výživné, obete trestných činov domáhajúce sa náhrady škôd, či dôchodcov, ktorí v dobrej viere požičali niekomu peniaze,“ uzavrel Miroslav Paller.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie