• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Úplné zaočkovanie proti koronavírusu neznižuje len riziko nákazy, ale aj príznaky postcovidového syndrómu

Úplné zaočkovanie proti koronavírusu neznižuje len riziko nákazy, ale aj príznaky postcovidového syndrómu

Nákaza u zaočkovaných je minimálna

Úplné zaočkovanie proti ochoreniu COVID-19 nielenže znižuje riziko nákazy, ale aj postcovidového syndrómu – tzv. dlhého covidu. Ako uvádza spravodajský portál BBC, vyplýva to z nedávneho výskumu uskutočneného expertmi na King’s College London.

Týždne zotavovania

V Británii dosiaľ proti koronavírusu úplne zaočkovali 78,9 percenta tamojšej populácie. Mnoho ľudí, ktorí sa ním nakazili, sa zotavilo do štyroch týždňov.

Niektorí však majú aj po prekonaní niekoľko týždňov i mesiacov príznaky ochorenia, čo odborníci označujú ako dlhý covid. To sa môže stať aj pri ochorení s miernym priebehom.

Nákaza u zaočkovaných je minimálna

Zo štúdie publikovanej v časopise The Lancet Infectious Diseases je zrejmé, že očkovanie zachraňuje životy a predchádza vážnemu priebehu ochorenia COVID-19. Vakcíny však vplývajú aj na vznik jeho dlhotrvajúcej formy.

Koronavírusom sa po úplnom zaočkovaní nakazilo iba 0,2 percenta osôb. U piatich percent takýchto ľudí sa vyskytol spomenutý dlhý covid, pričom v nezaočkovanej skupine populácie sa tento údaj pohyboval na úrovni asi 11 percent.


Britský minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že iba v Anglicku vakcíny zachránili viac ako 105-tisíc ľudských životov a zabránili 24 miliónom prípadov ochorenia COVID-19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie