• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Unikátny výrobok z odpadu dokáže odhaliť kontaminovanú vodu

Unikátny výrobok z odpadu dokáže odhaliť kontaminovanú vodu

Projekt Colores del Rio vznikol pôvodne na hodine biodizajnu na Kalifornskej vysokej škole umení (CCA) a odvtedy získal veľa ocenení a uznaní.

V posledných rokoch sa stále viac vynálezov zameriava na to, ako zlepšiť životné prostredie a zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre našu planétu.

Jedným z najnovších a najambicióznejších projektov v tejto oblasti je Colores del Rio, biologické zariadenie, ktoré sa stalo účinným nástrojom na hodnotenie kvality vody iba jednoduchým ponorením.

Pôvod a dizajn

Tento projekt bol vyvinutý kalifornskou umelkyňou, dizajnérkou a pedagogičkou Melissou Ortiz. Colores del Rio je vyrobený z miestneho poľnohospodárskeho odpadu, konkrétne z červenej repy a jeho cieľom je motivovať miestnu farmársku komunitu v oblasti Salinas v Kalifornii, aby sa aktívne zapájala do ochrany životného prostredia. Colores del Rio neslúži len na hodnotenie kvality vody, ale aj na prehodnotenie potravinových systémov, ktoré priamo ovplyvňujú túto komunitu, a zároveň ukazuje potenciál recyklácie miestneho potravinového odpadu.

Colores del Rio je viac ako len bionástroj na meranie kvality vody. Ako tvrdí Ortiz, ide o kombináciu angažovanosti komunity a vzťahu medzi ľuďmi a životným prostredím prostredníctvom vedeckej činnosti občanov.

Vplyv na mladú generáciu

Mellisa Ortiz s ??pomocou tohto nástroja zapája mladú generáciu do ochrany vody a zeme. Keď sa Colores del Rio ponorí do vodného toku, deti môžu hodnotiť, aké pH farby sa objavujú, a tak zistiť, či je prítomná kontaminácia a potenciálne ohrozenie pre komunitu.

Ocenenie Biodesign Challenge 2023

Projekt Colores del Rio vznikol pôvodne na hodine biodizajnu na Kalifornskej vysokej škole umení (CCA) a odvtedy získal veľa ocenení a uznaní. Je tiež držiteľom ceny Biodesign Challenge v roku 2023. Ide o medzinárodný vzdelávací program pre študentov stredných a vysokých škôl, ktorý každý rok oceňuje najlepšie projekty predstavujúce prienik biotechnológií, umenia a dizajnu.

V čase, keď svet čelí mnohým environmentálnym výzvam, projekty ako Colores del Rio sú viac než potrebné. Je tiež dôkazom, že riešenia môžu prichádzať z nečakaných zdrojov – vrátane odpadu, ktorý končí inak na skládkach. Colores del Rio slúži ako inšpirácia pre všetkých, ktorí chcú prispieť k lepšej a udržateľnejšej budúcnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie