• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Únia varovala Elona Muska pred dezinformáciami a ruskou propagandou, Slovensko je pre ne úrodnou pôdou

Únia varovala Elona Muska pred dezinformáciami a ruskou propagandou, Slovensko je pre ne úrodnou pôdou

Ruský štát sa zapojil do vojny myšlienok, aby znečistil náš informačný priestor polovičnou pravdou a klamstvami, aby vytvoril falošný obraz, že demokracia nie je o nič lepšia ako autokracia

Európska únia (EÚ) varovala Elona Muska, aby dodržiaval nové pravidlá týkajúce sa falošných správ a ruskej propagandy.

Stalo sa tak po tom, čo vyšlo najavo že jeho sociálna sieť X, donedávna známa ako Twitter, má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov zo všetkých veľkých platforiem sociálnych médií.

Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Twitter opustil kódex

Podľa vôbec prvej správy zaznamenávajúcej príspevky, ktoré sa budú považovať za nezákonné v celej EÚ podľa zákona o digitálnych službách (DSA), ktorý vstúpil do platnosti v auguste, bol Facebook druhým najhorším porušovateľom.


Facebook a ďalšie technologické giganty, vrátane Googlu, TikToku a Microsoftu, však podpísali kódex postupov, ktorý Únia vypracovala, aby sa zabezpečilo, že sa budú môcť včas pripraviť na fungovanie v medziach novej legislatívy.


Twitter kódex opustil, ale podľa nového zákona musí dodržiavať pravidlá alebo čeliť v Únii zákazu. „Existujú povinnosti podľa tvrdého zákona. Takže moja správa pre Twitter/X je, že ho musíte dodržiavať. Budeme sledovať, čo robíte,“ vyjadrila sa podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.


Dvestostranová správa je popisom práce, ktorú veľké platformy vykonali v prvých šiestich mesiacoch tohto roku, aby sa pripravili na súlad s novým zákonom, a odkrýva zákulisné snahy Facebooku a iných o prelomenie ruskej propagandy, nenávistných prejavov a iných dezinformácií.

Vojna myšlienok

Youtube, videoslužba Googlu, v správe uviedla, že odstránila viac ako 400 kanálov zapojených do ruského koordinovaného ovplyvňovania a samotný Google odstránil reklamy z takmer 300 webstránok s väzbami na „štátom financované propagandistické stránky“.


Meta, materská spoločnosť Facebooku, rozšírila svoju kontrolu faktov na 26 partnerov pokrývajúcich 22 jazykov EÚ vrátane slovenčiny a češtiny.


Činnosť k zákonu zosúlaďuje aj videoplatforma TikTok, ktorá kontroluje fakty v ruštine, ukrajinčine a 17 ďalších jazykoch a má partnerstvo s tlačovou agentúrou Reuters.


„Ruský štát sa zapojil do vojny myšlienok, aby znečistil náš informačný priestor polovičnou pravdou a klamstvami, aby vytvoril falošný obraz, že demokracia nie je o nič lepšia ako autokracia,“ povedala Jourová.

Kremeľ si vybral Slovensko

Únia je obzvlášť znepokojená z ruskej propagandy na sociálnych sieťach pred kľúčovými voľbami na Slovensku v sobotu a v Poľsku 15. októbra.


Kremeľ si podľa Jourovej vybral Slovensko viac ako Poľsko ako „úrodnú pôdu“ na rozdelenie a zasahovanie do demokracie.


Eurokomisárka upozornila veľké platformy sociálnych médií, aby boli ostražité v čase volieb, vrátane budúcoročných volieb do Európskeho parlamentu, pred rizikom dezinformácií.

Zbraň masovej manipulácie


Kremeľská propaganda je podľa nej „zbraňou masovej manipulácie v hodnote niekoľkých miliónov eur, ktorá je vnútorne zameraná na Rusov, ako aj na Európanov a zvyšok sveta. A toto musíme riešiť. Veľmi veľké platformy musia riešiť toto riziko“.


Najčastejšou témou propagandy je vojna na Ukrajine. Platformy tiež hlásili nenávistné prejavy v súvislosti s migráciou, LGBTQ+ komunitami a klimatickou krízou.


„Myslím si, že jednou z výhod dezinformácií je to, že sú také predvídateľné,“ povedala Jourová s tým, že to uľahčuje prácu faktografov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie