• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Únia miest Slovenska súhlasí s vyplatením 54 miliónov eur, teraz je alfou a omegou budúcoročný rozpočet

Únia miest Slovenska súhlasí s vyplatením 54 miliónov eur, teraz je alfou a omegou budúcoročný rozpočet

Finančnú kompenzáciu mestám a obciam ponúkol Ľudovít Ódor ako riešenie zlej finančnej situácie.

21.8.2023 (SITA.sk) - Únia miest Slovenska (ÚMS) súhlasí s návrhom vlády na finančnú kompenzáciu miest vo výške 54 miliónov eur podľa dohodnutého kľúča, ktorý považuje za solidárny najmä pre menšie mestá a obce.

Zlepšenie finančnej situácie

Skonštatovala to vo svojom stanovisku po online rokovaní republikovej rady, ktorého hlavnou témou boli návrhy vlády na finančnú kompenzáciu samospráv. Zástupcom miest a obcí ich ponúkol premiér Ľudovít Ódor ako riešenie pre zlepšenie ich finančnej situácie.

Mestá privítali a odsúhlasili aj predložený návrh na odpustenie covidových pôžičiek, čo je pre výdavkovú časť ich rozpočtu kľúčové.

V pondelok budeme naše stanovisko tlmočiť vláde, ako bolo dohodnuté na poslednom spoločnom rokovaní s premiérom. V aktuálnej situácii sme našli dohodu, pre nás je dobrá správa najmä odpustenie covidových pôžičiek,“ zhodnotil prezident ÚMS Richard Rybníček.

Kľúčový je budúcoročný rozpočet

Verí, že od septembra budú rokovať aj o ďalšej kľúčovej téme - rozpočte na budúci rok. Zdôraznil, že zostavenie rozpočtu na rok 2024 je pre mestá alfou a omegou, pretože od neho bude závisieť, či a ako dokážu zvládnuť nasledujúci náročný rok.

Únia miest naďalej pokračuje v rokovaniach s jednotlivými rezortmi a snaží sa hľadať riešenia, ktoré pomôžu slovenským mestám znížiť svoje výdavky v nasledujúcich rokoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie