• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Únia miest Slovenska nesúhlasí s návrhom novely energetických zákonov

Únia miest Slovenska nesúhlasí s návrhom novely energetických zákonov

Únia miest Slovenska aktuálne zastupuje 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska.

Únia miest Slovenska kritizuje predloženú novelu zákonov o tepelnej energetike a o regulácii v sieťových odvetviach. Poukazuje na to, že napriek tomu, že novela bude mať dopad na samosprávy, nikto s nimi o nej nediskutoval.

Fungovanie v sektore

Návrh v parlamente predložili poslanci Karol Galek (SaS) a Tomáš Šudík (nezaradený). Únia ich vyzýva, aby iniciovali oficiálne rokovanie so zástupcami miest a vytvorili priestor na diskusiu ešte pred hlasovaním.

„Obávame sa, že takto narýchlo pripravená a presadená novela, bez diskusie s odborníkmi a dotknutými stranami, naruší fungovanie v energetickom sektore. Tým, že neberie do úvahy vplyvy či perspektívy tohto odvetvia v kontexte kompetencií samospráv, môže pre ne predstavovať vážny problém,“ uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

Únia poukazuje na to, že mestá Košice a Bratislava majú zákonmi definované postavenie a fungovanie jednotlivých mestských častí.

Vlastné návrhy

„Preto nie je možné akceptovať snahy o dielčie riešenia v oblasti energetiky zasahujúce do mestských kompetencií a zároveň priamo odporujúcich zneniu platných zákonov o mestách Košice a Bratislava,“ zdôraznila Piršelová.


Dodala, že Únia miest dlhodobo upozorňuje na to, že poslanci Národnej rady SR pripravujú a schvaľujú vlastné návrhy, ktoré sa výsostne dotýkajú samospráv, no napriek tomu ich s nimi neprediskutujú.


„Dlhodobo apelujeme na to, že takýto postup je nie len mimoriadne nekorektný a narúša vzájomné postavenie samospráv voči štátu, ale najmä poškodzuje samosprávy s priamym vplyvom na kvalitu života ich obyvateľov,“ dodala Piršelová.

Únia miest Slovenska aktuálne zastupuje 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska.

Výstavba nových zdrojov

Poslanecká novela je od 13. marca v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Podľa predkladateľov prináša zjednodušenie povoľovacieho procesu pri výstavbe nových zdrojov tepla využívajúcich prevažne obnoviteľné zdroje energie alebo odpadové teplo.

Návrh má súčasne chrániť od odpájania tie systémy centralizovaného zásobovania teplom, ktoré už dnes využívajú obnoviteľné zdroje energie v podiele 65 percent a viac.


Ďalšími cieľmi návrhu zákona je zapojenie mestských častí v Bratislave a v Košiciach do plánovania a tvorby koncepcií rozvoja tepelného hospodárstva. Priniesť to má zvýšenú verejnú kontrolu pri cenotvorbe dodávateľov tepla. Účinnosť zákona poslanci navrhujú od 1. mája 2023.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie