• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Únia miest hovorí o podraze a žiada stiahnutie návrhov noviel, inak sa obráti na Čaputovú

Únia miest hovorí o podraze a žiada stiahnutie návrhov noviel, inak sa obráti na Čaputovú

Podľa predsedu Rybníčka je nemysliteľné zneužívať súčasnú nestabilnú politickú a spoločenskú situáciu na pretláčanie takýchto poslaneckých návrhov.

27.1.2023 (Webnoviny.sk) - Návrhy noviel zákonov o obecnom riadení, o majetku obcí a o právnom postavení a platových pomeroch starostov a primátorov sú podľa Únie miest Slovenska (ÚMS) nezmyselné, deštruktívne a osobné.

V tlačovej správe o tom informovala ÚMS s tým, že mestá sú opäť vystavené podrazom zo strany zákonodarnej moci.

ÚMS apeluje na Národnú radu (NR) SR, aby tieto nezmyselné návrhy stiahla, pričom sa so žiadosťou o pomoc obrátia aj na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Zneužívanie nestabilnej politickej situácie

„Žiadame predstaviteľov NR SR, aby tieto návrhy nezaradili do programu rokovania skôr, ako budú prerokované so zástupcami miest a obcí. Ak tak neurobia, budeme žiadať prezidentku, aby tieto poslanecké návrhy vrátila späť do parlamentu," uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

Je podľa neho nemysliteľné zneužívať súčasnú nestabilnú politickú a spoločenskú situáciu na pretláčanie takýchto poslaneckých návrhov bez toho, aby vopred prebehli rokovania s tými, ktorých sa to týka. „Takto to nemôžeme nechať. Sme pripravení konať," dodal Rybníček.

Návrhy majú chyby

ÚMS vysvetľuje, že predložené návrhy sú nekompetentné, majú chyby, sú nevykonateľné a riešia neexistujúce problémy.

„Máme čoraz väčšie obavy z toho, že v období do parlamentných volieb sa budú množiť snahy o oslabovanie pozície územnej samosprávy ako celku, ale aj oslabovanie pozície priamo volených primátorov, ktorí nielen politicky, ale aj trestnoprávne zodpovedajú za svoje rozhodnutia," uviedla ÚMS.

Pripojili sa aj prednostovia

ÚMS vyhlásila, že je pripravená rokovať o systémových opatreniach, ktoré zlepšia stav, ale nestotožňuje sa s arogantným prístupom niektorých poslancov, ktorí namiesto reálnych problémov riešia iba osobné ambície.

„K nášmu postoju sa pripája Asociácia prednostov územnej samosprávy a veríme, že tak urobí aj Združenie miest a obcí Slovenska," dodala ÚMS, ktorá zastupuje 61 členských miest obhajujúcich záujmy viac ako dvoch miliónov ľudí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie