• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Únia dá na humanitárnu pomoc 1,5 miliardy eur, peniaze chce poslať do Afganistanu aj ďalších krajín

Únia dá na humanitárnu pomoc 1,5 miliardy eur, peniaze chce poslať do Afganistanu aj ďalších krajín

Humanitárne potreby sú podľa eurokomisára pre krízový manažment Janeza Lenarčiča výsledkom konfliktov, ale aj takých výziev, ako je zmena klímy či pandémia ochorenia COVID-19.

18.1.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) schválila predbežný rozpočet humanitárnej pomoci v sume 1,5 miliardy eur, ktorú Európska únia (EÚ) poskytne v tomto roku. Komisia o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke.

„Humanitárne potreby sú najvyššie v histórii. Je to väčšinou pre konflikty, ale čoraz viac aj pre globálne výzvy, ako je zmena klímy a pandémia ochorenia COVID-19,“ povedal eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Najviac peňazí pôjde do subsaharskej Afriky

V rámci schválenej pomoci je 469 miliónov eur určených pre podporu tých obyvateľov subsaharskej Afriky, ktorých postihla potravinová kríza. Ďalších 351 miliónov eur EÚ poskytne Blízkemu východu a severnej Afrike s cieľom riešiť krízu v Sýrii a pomôcť utečencom v okolitých štátoch a tiež zmierniť kritickú situáciu v Jemene.

Na projekty na Ukrajine, na západnom Balkáne a na Kaukaze a na riešenie vplyvu sýrskej krízy na Turecko Európska únia vyčlenila celkovo 152 miliónov eur.

Peniaze dá aj na pomoc Afganistanu

Zraniteľným skupinám v Ázii a Latinskej Amerike poskytne EÚ 188 miliónov eur. Tieto financie pôjdu napríklad na pomoc Afganistanu, rohinským utečencom v Bangladéši a Mjanmarsku a ľuďom postihnutým krízami vo Venezuele, Kolumbii a na Haiti. Zvyšných 370 miliónov eur chce EÚ použiť na riešenie neočakávaných kríz.

Viac k téme: Chudoba, Humanitárna pomoc, Klimatická kríza, Pandémia

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie