• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Umelá inteligencia bude pretvárať firmy a ich pracovné procesy. Ktoré pozície sú najviac ohrozené?

Umelá inteligencia bude pretvárať firmy a ich pracovné procesy. Ktoré pozície sú najviac ohrozené?

Celkovo 73 % respondentov si myslí, že umelá inteligencia zvýši produktivitu.

Generatívna umelá inteligencia sa zo dňa na deň stala svetovou senzáciou, ktorá má potenciál zasiahnuť do mnohých aspektov fungovania spoločnosti, vrátane biznisu.

Najdôležitejšia nová technológia

Lídri svetových spoločností ju považujú za najdôležitejšiu novú technológiu, ktorá bude pretvárať firmy a ich pracovné procesy.

V marci tohto roka sa k tejto problematike v celosvetovom prieskume KPMG vyjadrilo 300 riadiacich pracovníkov z rôznych odvetví.

Ohrozené pracovné pozície

Sedem z desiatich riadiacich pracovníkov plánuje využiť generatívnu umelú inteligenciu vo svojom podnikaní už do dvoch rokov.


Celkovo 73 % respondentov si myslí, že umelá inteligencia zvýši produktivitu. Až 92 % lídrov firiem pritom vyjadrilo obavy z rizík spojených s novou technológiou. Najviac ohrozené pracovné pozície nástupom generatívnej umelej inteligencie sú v administratíve, zákazníckych službách či kreatívnom odvetví.


Z prieskumu tiež vyplýva, že 60 % respondentov vidí v generatívnej umelej inteligencii príležitosť na zefektívnenie procesov, zvýšenie trhového podielu či zisku, ako aj získanie konkurenčnej výhody.

Kritická úloha

Čo sa týka funkčných odvetví, firmy sa najviac sústredia na zavedenie funkcionalít generatívnej umelej inteligencie v rámci oddelení IT či prevádzky.


„Pre úspešnú integráciu generatívnej umelej inteligencie sú kľúčové štyri aspekty, a to kvalifikovaní zamestnanci, prioritizácia vedením spoločnosti, správna technológia a dátová infraštruktúra a vhodný model riadenia spoločnosti. Náš prieskum naznačuje, že vo väčšine z uvedených majú firmy stále nedostatky,“ vysvetľuje partner KPMG Rudolf Sedmina.


Takmer tri štvrtiny vedúcich predstaviteľov spoločností tvrdia, že generatívna umelá inteligencia bude zohrávať kritickú úlohu v budovaní a udržiavaní dôvery obchodných partnerov. Takmer polovica však tiež vraví, že technológia môže mať na dôveru negatívny vplyv, ak sa nezavedú vhodné nástroje na riadenie rizík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie