• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Uľahčite si jarné upratovanie. 5 tipov, ako účinne bojovať s nečistotami

Uľahčite si jarné upratovanie. 5 tipov, ako účinne bojovať s nečistotami

Ak sa vám objavia na oblečení krvavé škvrny, tu je riešenie.

Niektoré predmety každodennej potreby používame veľmi často. Práve preto sa rýchlo znečisťujú. V nasledujúcich piatich tipoch sa dozviete, ako ľahko a účinne bojovať s nečistotami. Najlepšie na tom je, že sú bez chémie a takmer všetko nájdete aj doma.

Wc

Na toaletu si vyrobte domáce čistiace bomby. Potrebujete jedlú sódu, vodu, kyselinu citrónovú a niekoľko kvapiek levanduľového oleja. Všetko spolu vymiešajte v miske na tuhú zmes a následne ju naložte do formy na ľad. Minimálne na hodinu dajte do mrazničky.

Zmrazenú kocku alebo „bombu“ neskôr hoďte do toalety. Vo vode sa rozpustí, dezinfikuje ju a odstráni zápach. Okrem toho sú tieto bomby oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu než chemické čističe z obchodov.

Biele podrážky

Biele podrážky vašich tenisiek môžu veľmi rýchlo zošedivieť. Ani by ste neverili, aké jednoduché je však ich čistenie. Zoberte si starú zubnú kefku. Naneste trochu zubnej pasty a krúživými pohybmi čistite topánky. Budú žiariť ako nové.

Pohovka

Je ešte niečo horšie, než škvrny od vína na pohovke? Neprepadajte však panike, skúste najskôr zmes jedlej sódy a vody, s ktorou vydrhnete škvrnu. Používajte špongiu alebo bielu kefu, aby sa zabránilo zafarbeniu. Fénom miesto osušte.

Ak je táto škvrna na bielej posteli alebo pohovke, naplňte misku napoly s vodou a druhú polovicu amoniakom a opatrne drhnite škvrnu. Použite pre istotu rukavice. Myslite na to, že táto metóda nie je vhodná pre farebné tkaniny, pretože amoniak môže spôsobiť odfarbenie tkaniny.

Oblečenie

Ak sa vám objavia na oblečení krvavé škvrny, tu je riešenie. Zmiešajte soľ so studenou vodou. Vznikne vám pasta, ktorú za pomoci starej zubnej kefky naneste na znečistené miesto a opatrne čistite.

Ak sa vám zašpiní čisté biele prádlo, zmiešajte peroxid vodíka v malom množstve vody, namočte handru a vyčistite škvrnu. Vyplákajte potom bielizeň v studenej vode a v prípade potreby postup opakujte. Peroxid sa chová ako bielidlo, takže ho môžete použiť iba na bielom oblečení.

Mikrovlnka

Vyčistiť mikrovlnnú rúru sa dá aj bez väčšej námahy. Stačí do nej vložiť misku s vodou a polovicu citróna. Zapnite mikrovlnku na 10 minút. Vďaka vode a citrónu ostanú steny mikrovlnky vlhké. Teraz už len zoberte handričku a jednoducho nečistotu zotrite.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie