• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Ukrajinskú armádu sme mali podporovať omnoho skôr, myslí si Habeck

Ukrajinskú armádu sme mali podporovať omnoho skôr, myslí si Habeck

Predchádzajúca nemecká vláda kancelárky Angely Merkelovej čelila kritike pre väzby s Ruskom, najmä pre závislosť od ruských energií.

25.4.2022 (Webnoviny.sk) - Nemecký vicekancelár Robert Habeck označil za chybu, že jeho krajina už omnoho skôr nepodporovala ukrajinskú armádu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Podpora mala prísť skôr

Minister hospodárstva a ochrany klímy sa v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu Zweites Deutsches Fernsehen vyjadril, že Nemecko malo s podporou začať už pred rokmi.

„Určite sme mali podporovať ukrajinskú armádu omnoho skôr, a tým nemám na mysli dni alebo týždne, ale roky," skonštatoval Habeck.

Závislosť od ruských energií

Predchádzajúca nemecká vláda kancelárky Angely Merkelovej čelila kritike pre väzby s Ruskom, najmä pre závislosť od ruských energií.

Nemecko teraz podľa Habecka pomáha s dodávkami ťažkých zbraní Ukrajine po tom, ako sa vláda zaviazala zvýšiť výdavky na obranu tak, aby splnila cieľ NATO, ktorý zodpovedá dvom percentám HDP.

Krajina tiež pozastavila spustenie plynovodu Nord Stream 2 z Ruska.

EÚ uvalí embargo na ruskú ropu, podľa francúzskeho ministra je to otázka pár týždňov

Európska únia v najbližších týždňoch uvalí úplné embargo na dovoz ropy z Ruska. Ako upozornil web eurointegration.com.ua, pre televíznu stanicu BFMTV to povedal francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire.

Embargo na ruskú ropu

Le Maire uviedol, že tento postoj potvrdil i francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Prezident niekoľkokrát povedal, že treba posilniť sankcie,“ vyhlásil s tým, že sprísnenie opatrení voči Rusku by sa malo týkať dovozu energií.

„Prezident nehovorí o plyne, pretože vieme, že pre množstvo európskych krajín sa tým jednoducho zastavia všetky ich ekonomické aktivity. To, čo je dnes na stole, je zákaz dovozu ropy z Ruska,“ dodal Le Maire.

Ropa je zdrojom cudzej meny

Minister tiež skonštatoval, že embargo na ropu pomôže zastaviť tok cudzích mien do Ruska. Tvrdí, že ropa „je hlavným zdrojom cudzej meny pre Rusko“.

„Ide o 700 miliónov dolárov denne,“ dodal s tým, že konsenzus v rámci Európskej únie zatiaľ nebol dosiahnutý. Je však presvedčený, že k dohode dôjde už čoskoro. „Pre mňa je to skôr otázka týždňov ako mesiacov,“ povedal Le Maire.


Na trh sa dostane 120 miliónov barelov ropy zo zásob, krajiny sa spojili v boji proti rastúcim cenám

Členské krajiny Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) uvoľnia na trh 60 miliónov barelov ropy zo svojich núdzových rezerv.

Ochrana globálnej ekonomiky

Cieľom je zabrzdiť rast cien, ktoré prudko stúpli po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Uvoľnenie zo zásob IEA je nad rámec sľubu USA uvoľniť časť svojich strategických rezerv. O dohode členských krajín agentúra informovala vo štvrtok.


IEA uviedla, že nový záväzok 31 členských štátov, ku ktorým patria USA a väčšina európskych krajín, znamená v priebehu šiestich mesiacov celkové uvoľnenie 120 miliónov barelov ropy.


Je to najväčší objem v histórii IEA. Toto uvoľnenie ukazuje „odhodlanie členských štátov chrániť globálnu ekonomiku pred sociálnym a ekonomickým vplyvom ropných šokov po agresii Ruska proti Ukrajine“, uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

Americké embargo na ruské suroviny

„Udalosti na Ukrajine sú každým dňom viac znepokojujúce a krok IEA v tomto čase je nutný, aby sa čiastočne zmiernilo napätie na energetických trhoch,“ dodal.


Členské krajiny IEA majú zásoby ropy v objeme 1,5 miliardy barelov. USA zakázali dovoz všetkých ruských energetických produktov a Veľká Británia vyhlásila, že do konca roka prestane odoberať ruskú ropu a uhlie a dovoz zemného plynu zastaví „čo najskôr“.


Európska únia vo štvrtok schválila zákaz importu ruského uhlia. Ide o prvý krok smerom k zastaveniu nákupov ruských energií, od ktorých je únia závislá.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie