• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Ukrajinskí športovci zvažujú možnosť súťažiť s Rusmi a Bielorusmi na kvalifikačných podujatiach na OH 2024

Ukrajinskí športovci zvažujú možnosť súťažiť s Rusmi a Bielorusmi na kvalifikačných podujatiach na OH 2024

Reprezentanti Ruska a Bieloruska sa na olympijksých hrách zúťastnia pod neutrálnou vlajkou.

24.7.2023 (SITA.sk) - Ukrajina zvažuje účasť svojich športovcov na všetkých kvalifikačných súťažiach na budúcoročné olympijské hry v Paríži, aj keď sa na nich zúčastnia pod neutrálnou vlajkou reprezentanti Ruska a Bieloruska.

Prebiehajú rokovania

Ako uviedol web Ukrajinská pravda, podľa ministra športu Vadyma Hutcajta momentálne prebiehajú rokovania s národnými športovými federáciami.

"Rusko a Bielorusko ako oficiálne krajiny nebudú na olympijských hrách. A teraz sme už začali diskusiu o možnosti, že ak Rusko a Bielorusko nebudú na olympijských hrách, naši športovci by sa mohli zúčastniť na všetkých kvalifikačných súťažiach na olympijské hry, ktoré sa budú konať v Paríži v roku 2024,“ vyhlásil Hutcajt.

Bez vlajky a symbolov

Niekdajší šermiar a zlatý medailista z OH 1992 v Barcelone na objasňujúcu otázku, či Ukrajina môže povoliť športovcom zúčastniť sa na podujatiach s Rusmi a Bielorusmi, ktorí budú vystupovať pod neutrálnou vlajkou, odvetil: "Momentálne zvažujeme túto otázku. Vedieme diskusie s našimi celoukrajinskými federáciami a s našimi športovcami.“

Hutcajt zdôraznil, že Ukrajina sa snažila zabrániť účasti Ruska a Bieloruska na olympijských hrách a dosiahla to: "Vlajka a iné symboly Ruska a Bieloruska tam nebudú. Čo sa týka účasti našich športovcov, momentálne zvažujeme, vedieme diskusiu, každý deň si túto otázku vyjasňujeme so všetkými prezidentmi federácií a v blízkej budúcnosti spoznáme naše spoločné rozhodnutie.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie