Sybiha je kariérny diplomat, ktorý v rokoch 2016 až 2019 pôsobil ako veľvyslanec Ukrajiny v Turecku.
Ukrajinskí poslanci potvrdili nového šéfa diplomacie, stal sa ním Andrij Sybiha
5.9.2024 (SITA.sk) - Ukrajinský parlament potvrdil Andrija Sybihu na poste ministra zahraničných vecí po rezignácii predchádzajúceho šéfa ukrajinskej diplomacie Dmytra Kulebu. Štvrtkové rozhodnutie poslancov je súčasťou širších zmien v ukrajinskej vláde. Informuje o tom web Kyiv Independent.
V roku 2021 nastúpil do administratívy prezidenta Volodymyra Zelenského ako zástupca šéfa kancelárie hlavy štátu a v apríli tohto roku ho presunuli na ministerstvo zahraničných vecí.
„Dnes potrebujeme novú energiu. Tieto kroky (reorganizácia) súvisia len s posilnením nášho štátu v rôznych oblastiach. Medzinárodná politika a diplomacia nie sú výnimkou,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o zmenách na čele viacerých ministerstiev krajiny.
Kuleba bol vo funkcii od roku 2020. Od začiatku otvorenej vojny Ruska proti Ukrajine stál v popredí úsilia Kyjeva o zapojenie medzinárodných spojencov do obrany krajiny a o zabezpečenie nových partnerstiev.
Najčítanejšia najnovšia správa
Politici svojimi reguláciami zhoršujú život zamestnancov, odborník upozorňuje na dôsledky zvyšovania minimálnej mzdy
11.9.2024 (SITA.sk) - Politici svojimi reguláciami zhoršujú život zamestnancov, tvrdí odborník z INESS. Analytik z INESS Róbert Chovanculiak upozorňuje na negatívne dôsledky zásahov politikov do mzdovej politiky súkromných firiem na Slovensku.
Zhoršenie pracovných podmienok
Argumentuje, že pravidelné zvyšovanie minimálnej mzdy alebo zdravotných odvodov vedie k zhoršeniu pracovných podmienok a znižovaniu zamestnaneckých benefitov.
„Zamestnávatelia z donútenia síce zvýšia peňažnú časť, ale následne sa budú snažiť ušetriť v tej nepeňažnej. Nie preto, že by chceli škodiť zamestnancom, ale preto, že musia udržať ekonomickú opodstatnenosť ich pracovného miesta," hovorí Chovanculiak.
Dodáva, že takéto zásahy vedú k znižovaniu nepeňažných kompenzácií, ako sú priaznivé pracovné prostredie, zamestnanecké výhody alebo flexibilná pracovná doba. Podľa Chovanculiaka sú nepeňažné kompenzácie pre zamestnávateľov rovnakými nákladmi ako peňažná mzda, a spolu tvoria celkovú cenu práce.
Obviňovanie zamestnávateľov
Róbert Chovanculiak ďalej zdôrazňuje, že tento proces vedie k viditeľným zmenám ako krátenie benefitov alebo zliav, ale aj k menej viditeľným zhoršeniam pracovného prostredia, ako sú kratšie prestávky alebo prísnejšie sledovanie produktivity.
„Zamestnanci si tento postupný proces zhoršenia pracovného prostredia spravidla nespoja s tým, že ide v skutočnosti o ‚platbu’ za politikmi pretlačené zvýšenie peňažnej odmeny," konštatuje Chovanculiak.
Zamestnanci preto začnú obviňovať zamestnávateľov, ktorí tlačia na ich výkon a často nadobudnú dojem, že ich zamestnávateľ chce pre svoj vlastný prospech poriadne vyžmýkať.
Na záver analytik dodáva, že slovenskí voliči si často neuvedomujú, že tlieskajú opatreniam, ktoré znižujú príjemnosť ich pracovného prostredia na úkor vyššej peňažnej odmeny.