• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Ukrajinská vláda zakázala svojim športovcom súťažiť na podujatiach, kde budú aj Rusi a Bielorusi

Ukrajinská vláda zakázala svojim športovcom súťažiť na podujatiach, kde budú aj Rusi a Bielorusi

Ide o odpor voči snahe MOV o začlenenie športovcov z Ruska a Bieloruska do medzinárodných súťaží ako neutrálnych bez národných symbolov.

15.4.2023 (SITA.sk) - Ukrajinská vláda oficiálne zakázala svojim športovcom aj národným výberom súťažiť na medzinárodných podujatiach s účasťou Rusov alebo Bielorusov. Dekrét rezortu mládeže a športu sleduje odpor voči snahe Medzinárodného olympijského výboru (MOV) o začlenenie športovcov z Ruska a Bieloruska do medzinárodných súťaží ako neutrálnych bez národných symbolov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Uvedené môže vytvoriť nátlak na organizátorov podujatí, ktorí si budú musieť vybrať medzi tým, či umožnia štart Rusom a Bielorusom a tým spôsobia bojkot Ukrajincov.

Podľa MOV to ublíži len Ukrajincom

Ukrajina už v marci avizovala, že bude hľadať cestu, ako zablokovať svojim športovcom možnosť súťažiť proti Rusom či Bielorusom. Podľa MOV taký krok môže ublížiť iba ukrajinskej strane.

MOV najnovší dekrét ukrajinskej vlády nekomentoval. Spomenutý dekrét spomína iba oficiálne výpravy ukrajinských tímov. Nie je jasné, či môže ovplyvniť napríklad tenistov a tenistky na okruhu ATP resp. WTA, ich súčasťou sú aj Rusi a Bielorusi.

Ukrajinský športovec to kritizuje

Skeletonista Vladyslav Heraskevyč vyjadril kritiku na spomenuté vyhlásenie.

"Ak ukrajinskí zástupcovia budú chýbať na takých podujatiach, bude to znamenať kompletný odchod z medzinárodnej športovej platformy a umožníme tým Rusku a Bielorusku, aby propagovali svoje príbehy a propagandu. Bude to biela vlajka od ukrajinskej športovej komunity," napísal na twitteri.

Za návrat neutrálnych športovcov

MOV vlani, po vypuknutí vojny na území Ukrajiny, ktorú rozpútali Rusi s pomocou Bielorusov, odporučila medzinárodným federáciám, aby z bezpečnostných dôvodov neumožnili účasť Rusov a Bielorusov na podujatiach.

Teraz je však zástancom ich návratu ako neutrálnych športovcov, pričom argumentuje, že plošný zákaz je diskriminačný. Podľa MOV by naďalej nemali mať povolenú účasť na medzinárodných podujatiach osoby napojené bezpečnostné a silové zložky.

Medzinárodné federácie síce nemajú povinnosť riadiť sa odporúčaniami MOV, niektoré si ich však už vzali k srdcu a avizovali návrat Rusov a Bielorusov na medzinárodné súťaže. Iné sa s postojom MOV nestotožnili a naďalej nepripúšťajú športovcov z oboch krajín na svojich akciách.

MOV stále nevydala záväzné stanovisko v súvislosti s možnou účasťou Rusov a Bielorusov pod piatimi kruhmi v Paríži 2024.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie