• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Ukrajinská pšenica z Mlynu Kolárovo bola kontaminovaná, Vlčan na testy alokuje ďalších 800-tisíc eur

Ukrajinská pšenica z Mlynu Kolárovo bola kontaminovaná, Vlčan na testy alokuje ďalších 800-tisíc eur

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan uviedol, že súkromné laboratórium, ktoré vykonalo testy pšenice z mlynu Kolárovo, sa nesprávalo v súlade s platnými predpismi.

Testovaná vzorka ukrajinskej pšenice z Mlynu Kolárovo, testovaná na základe rozhodnutia Bruselu v Kodani, dokázala, že pšenica bola kontaminovaná.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dáva podnet na preskúmanie laboratórií, ktoré vykonali testy pšenice z Mlynu Kolárovo, nakoľko výsledky nezodpovedali ani prvej, ani rozhodcovskej vzorke z Kodane.

Informoval o tom nezaradený poslanec NR SR Patrick Linhart po utorkovom mimoriadnom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie NR SR.

Testy obilia

„Osobne vítam iniciatívu ministra pôdohospodárstva alokovať navyše 800-tisíc eur pre ďalšie testy a celoplošné testovanie, ktoré som požadoval od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a od Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, kde na výsledky ešte čakám,“ podotkol Linhart.

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan uviedol, že súkromné laboratórium, ktoré vykonalo testy pšenice z mlynu Kolárovo, sa nesprávalo v súlade s platnými predpismi. Avšak ubezpečil, že nie je možné, aby ukrajinské obilie prišlo na Slovensko.

Zákaz dovozu

„Všetky doteraz vykonané testy obilia boli negatívne, náš systém funguje, a kontaminované obilie sme zakázali včas,“ upresnil Vlčan. Zároveň dodal, že sú krajiny, kde zákaz dovozu neplatí a tieto štáty môžu doviezť akékoľvek množstvo ukrajinského obilia. Preto agrorezort trvá na dočasnom celoeurópskom zákaze.

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš poznamenal, že až doteraz od objavenia kontaminovanej pšenice bolo testovaných 121 vzoriek. Ide najmä o kontroly pšenice, slnečnice, múky, ovsených vločiek či pohánkovej múky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie