• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Ukrajinci zmenili postoj a na očkovanie sa hrnú v húfoch, prezident vyzýva na vypnutie sociálnych sietí

Ukrajinci zmenili postoj a na očkovanie sa hrnú v húfoch, prezident vyzýva na vypnutie sociálnych sietí

Mnohí Ukrajinci priznali, že boli dezinformovaní konšpiračnými teóriami.

Kým donedávna ľudia na Ukrajine váhali s očkovaním proti koronavírusu, čo výrazným spôsobom prispelo k obrovskému nárastu prípadov ochorenia COVID-19, v ostatnom čase sa skeptické postoje ukrajinského obyvateľstva začali meniť.

Ako referuje web kyivpost.com s odvolaním sa na oficiálne štatistiky ministerstva zdravotníctva, zaočkovanosť v ostatných dvoch týždňoch rapídne stúpla.

Druhá najmenšia zaočkovanosť v Európe

Mnohí Ukrajinci priznali, že boli dezinformovaní konšpiračnými teóriami o vakcínach, ale teraz, keď sa situácia vyostruje, zvolili rozumnejší prístup. „Dôrazne vás žiadam, aby ste vypli sociálne siete a zapli mozog. Jediný spôsob, ako zabrániť kolapsu, je zvýšiť podiel zaočkovaných ľudí,“ odkázal Ukrajincom prezident Volodymyr Zelenskyj.

Na 41-miliónovej Ukrajine dosiaľ úplne zaočkovali iba viac ako 16 percent populácie, čo je najnižšia úroveň v Európe po Arménsku (sedem percent).

Pribudli stovky úmrtí

Podľa údajov ukrajinského rezortu zdravotníctva sa však situácia od 18. októbra začala obracať k lepšiemu. Od spomenutého dátumu zaočkovali menej ako 100-tisíc ľudí za deň iba raz – v nedeľu 31. októbra. V uvedenom období bol priemerný počet zaočkovaných viac ako 152-tisíc ľudí denne.


Ukrajina v utorok ohlásila 19 455 nových infekcií, čím sa celkový počet potvrdených prípadov zvýšil na takmer tri milióny. Pribudlo i ďalších 700 súvisiacich úmrtí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie