• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Ukrajinci bez dočasného útočiska sa na Slovensku môžu zdržiavať len 90 dní, pripomína ministerstvo vnútra

Ukrajinci bez dočasného útočiska sa na Slovensku môžu zdržiavať len 90 dní, pripomína ministerstvo vnútra

Požiadať o dočasné útočisko možno vo veľkokapacitných centrách alebo na oddeleniach cudzineckej polície.

6.5.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajincom, ktorí na naše územie vstúpili už v prvý deň ruskej invázie 24. februára a nepožiadali o štatút dočasného útočiska sa oprávnený krátkodobý pobyt skončí už 25. mája.

Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra SR s tým, že príslušníci takzvaných tretích krajín sú oprávnení krátkodobo sa zdržiavať na našom území nepretržite najviac 90 dní od vstupu.

Dočasné útočisko má výhody

„Iné pravidlo o oprávnenom pobyte na území Slovenskej republiky platí v prípade poskytnutého dočasného útočiska. V tomto prípade, všetky osoby s poskytnutým dočasným útočiskom sú oprávnené zdržiavať sa na území SR až do 4. marca 2023, pričom sa môže táto doba predlžiť," vysvetlil rezort vnútra.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň pripomína, že štatút dočasného útočiska umožňuje prístup na trh práce, prístup k zdravotnej starostlivosti a deťom prístup k vzdelaniu.

Potrebný je platný pas

Požiadať o dočasné útočisko alebo získať bližšie informácie k iným možnostiam ďalšieho pobytu na území Slovenskej republiky, je podľa ministerstva vnútra možné vo veľkokapacitných centrách, ktoré sú zriadené v Humennom (Chemlonská 7), v Michalovciach (Športová 31), v Nitre (Akademická 4), v Bratislave (Bottova 7) a v Žiline (Poštová 1) alebo na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru.

„Zároveň odporúčame občanom Ukrajiny, ktorí nemajú platný cestovný pas, požiadať o jeho vydanie, pričom podľa informácií zo zastupiteľského úradu Ukrajiny na Slovensku, je možné tak urobiť už v Užhorode. Odporúčame však pred cestou kontaktovať zastupiteľský úrad Ukrajiny na Slovensku," dodal rezort.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie