• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Ukrajina zostrelila viac ako desať iránskych dronov Šahíd, Rusko pri útoku využilo aj koryto rieky Dnipro

Ukrajina zostrelila viac ako desať iránskych dronov Šahíd, Rusko pri útoku využilo aj koryto rieky Dnipro

Drony podľa velenia ukrajinských vzdušných síl „zaútočili na Ukrajinu z juhovýchodu a severu“, no všetkých 16 kamikadze dronov sa podarilo zničiť.

30.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na piatok zostrelila 16 iránskych dronov Šahíd. Ako uvádza portál CNN, informovalo o tom velenie letectva ukrajinských ozbrojených síl.

Všetky kamikadze zničili

Útok dronmi nasledoval po tom, ako Rusko vo štvrtok spustilo jeden z najväčších raketových útokov od začiatku vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Drony „zaútočili na Ukrajinu z juhovýchodu a severu. V snahe prekonať systémy protivzdušnej obrany Ukrajiny sa nepriateľ pokúsil využiť koryto rieky Dnipro“, uviedlo velenie vzdušných síl s tým, že všetkých 16 kamikadze dronov zničili.

Zostrelili aj ďalšie drony

Päť dronov zostrelili v skorých hodinách v piatok nad Kyjevom, informovala prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram vojenská administratíva hlavného mesta. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko tiež prostredníctvom Telegramu dodal, že pri meste zostrelili aj ďalšie dva drony.

Ruská armáda má presmerovávať zdroje do boja o Bachmut, Ukrajinci musia denne odolávať desiatkam útokov

Ruské sily podľa ukrajinskej armády presmerovali zdroje do bitky o kľúčové mesto Bachmut v Doneckej oblasti, no nepodarilo sa im postúpiť. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zástupca náčelníka hlavnej operačnej správy ukrajinského generálneho štábu Oleksij Hromov sa počas štvrtkového brífingu vyjadril, že situácia na východe zostáva pre ukrajinské sily zložitá, keďže Rusi vykonávajú ofenzívne akcie na viacerých frontoch, vrátane Bachmutu, Avdijivky a smerom na Kupjansk, ktorý bol oslobodený v septembri.

Desiatky útokov denne

„Hlavné snahy nepriateľa sa sústredia v smere na Bachmut,“ skonštatoval Hromov s tým, že obrancovia v okolí Bachmutu odolávajú až 20 nepriateľským útokom denne.

„V záujme sústredenia delostrelectva okolo Bachmutu nepriateľ v posledných týždňoch úmyselne zredukoval počet útokov na pozície našich jednotiek v smere na Cherson a Záporožie, pričom muníciu posielajú smerom na Bachmut a Lyman,“ opísal. CNN pripomína, že Lyman ukrajinské sily oslobodili koncom septembra.

„Viac ako 40 % útokov nepriateľského delostrelectva pozdĺž kontaktnej línie od Kupjanska po Marjinku je v smere na Bachmut,“ doplnil Hromov.

Smerujú k mestu Kreminna

Ukrajinské sily podľa Hromova postupujú v smere k mestu Kreminna v Luhanskej oblasti, ktoré Rusi obsadili na jar. Tento týždeň podľa neho ukrajinské jednotky v tomto smere postúpili o 2,5 kilometra.

Oblasť je však podľa ukrajinských predstaviteľov silne zamínovaná. Rusi tiež podľa Hromova začali s prípravou obranných línií okolo mesta Luhansk pre prípad, že by sa ukrajinským obrancom podarilo prelomiť ich obranu na línii Svatove-Kreminna.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie