• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Ukrajina volá po udelení štatútu kandidátskej krajiny do EÚ. Inak Putina nezastavíme, tvrdí Štefančuk

Ukrajina volá po udelení štatútu kandidátskej krajiny do EÚ. Inak Putina nezastavíme, tvrdí Štefančuk

Ako uviedol šéf ukrajinského parlamentu, ak únia Ukrajine neotvorí dvere, bude to jasný signál pre ruského prezidenta Vladimira Putina, že „môže ísť úplne vpred bez akéhokoľvek trestu“.

8.6.2022 (Webnoviny.sk) - Predseda ukrajinského parlamentu vyzval Európsku úniu (EÚ), aby jeho krajine udelila štatút kandidátskej krajiny. Ak únia Ukrajine neotvorí dvere, bude to jasný signál pre ruského prezidenta Vladimira Putina, že „môže ísť úplne vpred bez akéhokoľvek trestu“, vyjadril sa Ruslan Štefančuk.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Členstvo Ukrajiny v EÚ

Očakáva sa, že Európska komisia na budúci týždeň predstaví svoj názor o členstve Ukrajiny na základe odpovedí Kyjeva na jej dotazník, ktoré dostala v apríli a koncom mája. Európski lídri by tiež na stretnutí koncom júna mali zvažovať ukrajinskú žiadosť o členstvo v EÚ.

„Urobme všetko pre to, aby sme 24. júna zažili prelomový deň, pre nás dôležitý deň a naše spoločné veľké víťazstvo,“ apeloval v europarlamente Štefančuk.

Status kandidátskej krajine

Európsky parlament už prijal rezolúciu, v ktorej vyjadruje podporu kandidátstvu Ukrajiny. Jeho predsedníčka Roberta Metsola povedala, že zákonodarcovia budú naďalej podporovať úsilie Ukrajiny získať tento štatút.

Dosiahnutie tohto kroku v prístupovom procese by podľa jej slov prospelo Ukrajine tým, že by podporilo jej integráciu do regiónu. Ukrajina má v súčasnosti s EÚ asociačnú dohodu, ktorej cieľom je otvorenie ukrajinských trhov a ich priblíženie k Európe.

Prístupový proces bude trvať roky

Európska dvadsaťsedmička je jednotná v podpore ukrajinského odporu voči ruskej invázii a prijala bezprecedentné ekonomické sankcie voči Moskve.

Lídri sú však rozdelení v otázke, ako rýchlo by mala EÚ prijať Ukrajinu ako člena, pričom tento krok si vyžaduje jednohlasný súhlas všetkých členov. Predstavitelia v EÚ varujú, že prístupový proces by mohol trvať roky.

Vojna na Ukrajine: Američania cvičia vojakov na používanie raketometov, obrana Donbasu pokračuje a Rusi útočia na Sjevjerodoneck

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ruské sily v Donbase v priebehu uplynulého dňa nedosiahli významný postup. „Absolútne hrdinská obrana Donbasu pokračuje,“ povedal Zelenskyj vo videopríhovore.


Rusi podľa jeho slov očividne neočakávali, že sa stretnú s takým veľkým odporom a teraz sa snažia do oblasti presunúť dodatočných vojakov a techniku. Rovnaká situácia je podľa jeho slov v Chersonskej oblasti, ktorú ruskí vojaci okupovali na začiatku vojny.


Britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o vývoji situácie na Ukrajine v stredu uviedlo, že ukrajinskí obrancovia si udržiavajú pozície v meste Sjeverodoneck na východe krajiny napriek útokom ruských síl z troch smerov.

Ani jedna strana pravdepodobne v priebehu uplynulého dňa neobsadila významné územie, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál bbc.com.

Rusko sústreďuje svoje útoky v regióne Donbas, ale zostáva v obrannej pozícii v iných oblastiach, dodáva britské ministerstvo obrany. Konštatuje pritom, že ukrajinské sily dosiahli určité úspechy v protiútokoch v Chersonskej oblasti a opäť získali predmostie na východnom brehu rieky Inhulec.


Americká armáda začala výcvik ukrajinských vojakov na používanie sofistikovaných raketových systémov, ktorých dodanie Kyjevu minulý týždeň odsúhlasila administratíva prezidenta Joea Bidena. Hovorca Pentagónu Anton Semelroth uviedol, že ukrajinských vojakov cvičia na obsluhu raketometov HIMARS na výcvikovej základni Grafenwöhr v Nemecku a na iných miestach v Európe.


USA schválili poskytnutie Ukrajine štyroch presných raketových systémov stredného doletu v rámci balíka pomoci v sume 700 miliónov dolárov, ktorý odsúhlasili minulý týždeň. Podľa amerických predstaviteľov bude výcvik trvať približne tri týždne. USA doteraz na používanie rôznych druhov zbraní vycvičili približne 900 ukrajinských vojakov. Išlo napríklad aj o výcvik na používanie húfnic, ktoré sa presúvajú na frontové línie.

Svetová banka schválila uvoľnenie ďalších financií pre Ukrajinu v objeme 1,49 miliardy dolárov.


Ide o súčasť podporného balíčka v celkovej sume viac ako 4 miliardy dolárov, ktorý pomôže pri vyplácaní miezd vládnym a sociálnym pracovníkom, uviedla banka vo vyhlásení. Takmer 2 miliardy dolárov Svetová banka už Kyjevu vyplatila. Informuje o tom portál cnn.com.


Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok viac ako 2 243 osôb. Z toho bolo 657 mužov, 1 244 žien a 342 detí. O dočasné útočisko požiadalo 195 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za utorok takmer 2 500 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 38 policajtov, 37 hasičov, 87 colníkov, 147 vojakov, 61 dobrovoľníkov, 120 zamestnancov okresných úradov a 22 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo viac ako 493-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 80-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 240-tisíc osôb.


Ukrajinskí obrancovia si udržiavajú pozície v meste Sjevjerodoneck na východe krajiny napriek útokom ruských síl z troch smerov.


Uviedlo to v stredu britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o vývoji situácie na Ukrajine. Ani jedna strana pravdepodobne v priebehu uplynulého dňa neobsadila významné územie, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál bbc.com.


Rusko sústreďuje svoje útoky v regióne Donbas, ale zostáva v obrannej pozícii v iných oblastiach, dodáva britské ministerstvo obrany. Konštatuje pritom, že ukrajinské sily dosiahli určité úspechy v protiútokoch v Chersonskej oblasti a opäť získali predmostie na východnom brehu rieky Inhulec.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ruské sily v Donbase v priebehu uplynulého dňa nedosiahli významný postup. „Absolútne hrdinská obrana Donbasu pokračuje,“ povedal Zelenskyj v utorok večer vo videopríhovore.


Rusi podľa jeho slov očividne neočakávali, že sa stretnú s takým veľkým odporom a teraz sa snažia do oblasti presunúť dodatočných vojakov a techniku. Rovnaká situácia je podľa jeho slov v Chersonskej oblasti, ktorú ruskí vojaci okupovali na začiatku vojny.


Rusko doteraz Ukrajine odovzdalo telá 210 bojovníkov, ktorí padli pri obrane mesta Mariupoľ. Uviedla to ukrajinská vojenská spravodajská služba. Väčšinou ide o telá posledných obrancov oceliarní Azovstaľ. Spravodajská služba nekonkretizovala, koľko tiel by ešte mohlo byť v troskách závodu.


Rusko, ktoré teraz kontroluje zničené prístavné mesto, začalo telá padlých odovzdávať minulý týždeň. Ukrajina v sobotu konštatovala, že obe strany si vymenili 320 tiel, pričom každá dostala telá 160 padlých. Ukrajinskí bojovníci bránili Azovstaľ takmer tri mesiace.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie