• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Ukrajina potrebuje na protiofenzívu viac času, podľa Zelenského na ňu ostatné krajiny nemôžu tak tlačiť

Ukrajina potrebuje na protiofenzívu viac času, podľa Zelenského na ňu ostatné krajiny nemôžu tak tlačiť

Pre Kyjev môže každý výsledok, ktorý je na Západe vnímaný ako sklamanie, znamenať zníženie vojenskej podpory a tlaku na rokovania s Ruskom.

11.5.2023 (SITA.sk) - Ukrajina potrebuje viac času na spustenie očakávanej protiofenzívy proti ruským silám, povedal jej prezident Volodymyr Zelenskyj.

Bojové brigády

V rozhovore pre verejnoprávnych vysielateľov zoskupených v Eurovision News povedal, že bojové brigády, z ktorých niektoré vycvičili krajiny NATO, sú „pripravené“, ale armáda ešte potrebuje „niektoré veci“, vrátane obrnených vozidiel, ktoré „prichádzajú v dávkach“.

S tým, čo už Ukrajina má „môžeme napredovať a, myslím, budeme úspešní. Ale stratili by sme veľa ľudí a to je podľa mňa neprijateľné. Takže musíme počkať. Ešte potrebujeme trochu času,“ povedal Zelenskyj v Kyjeve, informuje BBC.

Očakávaná protiofenzíva by mohla byť vo vojne na Ukrajine rozhodujúca, pričom by mohla prekresliť frontové línie. Tiež bude kľúčovým testom pre Ukrajinu, ktorá chce dokázať, že zbrane a vybavenie, ktoré dostala od Západu, môžu viesť k významným ziskom na bojisku, poukazuje BBC.

Ukrajinská armáda môže pokročiť

Ukrajinskí predstavitelia sa však v ostatných týždňoch snažia verejne aj v súkromí znížiť očakávania prelomu. Zelenskyj je však podľa svojich slov presvedčený, že ukrajinská armáda môže pokročiť, no varoval pred rizikami „zmrazeného konfliktu“, s ktorým podľa neho Rusko „počítalo“.

To by mohlo zahŕňať aj diskusie o územných ústupkoch.

„Každý bude mať nápad, ale nemôžu tlačiť Ukrajinu, aby sa vzdala území. Prečo by ktorákoľvek krajina na svete mala dať (Vladimirovi) Putinovi jej územie?“ vyhlásil Zelenskyj.

Straty americkej podpory

Ukrajinský prezident v rozhovore tiež odmietol obavy o stratu americkej podpory Ukrajine, ak prezident Joe Biden nevyhrá voľby v roku 2024. Ukrajina má podľa neho podporu oboch strán v americkom Kongrese.

„Ktovie, kde (vtedy) budeme? Verím tomu, že dovtedy vyhráme,“ skonštatoval.

Západné sankcie voči Rusku podľa Zelenského majú vplyv na jeho obranný priemysel. Spomenul pritom vyčerpané zásoby rakiet a nedostatok delostreleckých kapacít, ale poukázal na to, že stále „majú toho dosť v skladoch“. Rusi však podľa jeho slov znížili intenzitu ostreľovania v niektorých oblastiach.

Moskva si však nachádza spôsoby, ako obísť niektoré reštriktívne opatrenia, varoval Zelenskyj a vyzval krajiny, aby sa zamerali na tých, ktorí Rusku pomáhajú obchádzať sankcie.

Údajný dronový útok

Zelenskyj tiež znova odmietol ruské obvinenia, že Ukrajina stojí za údajným dronovým útokom na Kremeľ a pokusom o atentát na ruského vodcu Vladimira Putina.

Údajný útok by podľa neho mohla byť operácia pod falošnou vlajkou, aby Rusko malo výhovorku útočiť na Ukrajinu.

„Neustále hľadajú niečo, čo by znelo ako ospravedlnenie, hovoriac: Ty to robíš nám, tak my to robíme tebe. Ale nefungovalo to. Ani pre ich domáce publikum. Dokonca aj ich propagandisti tomu neveria, pretože to vyzeralo veľmi umelo,“ povedal ukrajinský prezident.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie