• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Ukrajina má mapy od zajatých ruských vojakov, podľa Zelenského plánujú bomardovať Odesu

Ukrajina má mapy od zajatých ruských vojakov, podľa Zelenského plánujú bomardovať Odesu

Ukrajinský prezident povedal, že „občania Ruska si práve teraz vyberajú medzi slobodou a otroctvom“.

6.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom video prejave povedal, že „občania Ruska si práve teraz vyberajú medzi slobodou a otroctvom“. Dodal, že Ukrajina má mapy a záznamy, získané od zajatých ruských vojakov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

"Plánujú bombardovať Odesu," povedal. Informoval o tom web Kyiv Independent.

Letisko v meste Vinnycia v centrálnej časti Ukrajiny, ležiace asi 260 kilometrov juhozápadne od Kyjeva, bolo zničené ruskými silami. Ako referuje spravodajský web CNN, v nedeľu to potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ruské úrady v nedeľu pokračovali v blokovaní nezávislých spravodajských kanálov a zatýkaní demonštrantov v snahe sprísniť kontrolu nad tým, aké informácie o invázii na Ukrajinu dostáva domáce publikum.


V nedeľu bolo zablokovaných niekoľko popredných nezávislých online médií, popri desiatkach iných, ktoré boli zablokované v uplynulých dňoch. Iné sa rozhodli zastaviť prevádzku v Rusku pre novú represívnu legislatívu alebo odmietli tlak zo strany Kremľa, aby pokrývali udalosti na Ukrajine v súlade so želaním Ruska. V celej krajine zadržali stovky demonštrantov. Podľa právnej skupiny OVD-Info, ktorá sleduje politické zatýkanie, bolo v nedeľu v 43 ruských mestách zadržaných celkovo 1558 ľudí. Od 24. februára, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine, zadržali takmer 10-tisíc ľudí.

Spojené kráľovstvo musí zabezpečiť pre obyvateľov Ukrajiny, Európy a sveta, aby vojna na Ukrajine neeskalovala. V rozhovore pre BBC to povedal náčelník štábu obrany Spojeného kráľovstva – admirál Tony Radakin.


Vyhlásil, že „posledná vec, ktorú chceme“, je vojna medzi Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Ruskom, pričom uznáva, že Ukrajinci čelia „hroznej“ situácii.


Ukrajinský prezident krajiny Volodymyr Zelenskyj vyjadril rozhorčenie nad tým, že NATO, ktorej je Spojené kráľovstvo súčasťou, odmieta zaviesť nad ukrajinským vzdušným priestorom bezletovú zónu, ktorá by Rusku bránila v náletoch. Tým by sa aliancia dostala do priameho boja s ruskými silami. Radakin však tvrdí, že invázia sa nevyvíja tak, ako si Rusko prialo, a je presvedčený, že reakcia Spojeného kráľovstva je správna.

Zamestnanci národného múzea vo Ľvove sa snažia ochrániť cenné artefakty pre prípad, že by sa toto západoukrajinské mesto stalo terčom ostreľovania zo strany ruských okupantov.


„Niekedy sa tisnú slzy do očí, pretože sa tu vynaložilo veľa práce. Chce to čas, energiu. Robíte niečo dobré, cítite radosť. Dnes vidíte prázdne steny, takže je to trpké, smutné. Do poslednej chvíle sme neverili, že sa to môže stať,“ povedal riaditeľ múzea Ihor Koržan.


Dvere múzea vo Ľvove sú zatvorené od vypuknutia vojny na Ukrajine. Pamiatky po celej krajine čelia nebezpečenstvu, keďže boje pokračujú. Koržan uviedol, že denne telefonuje s inými európskymi kultúrnymi inštitúciami, ktoré mu ponúkajú pomoc.


Uprostred holých stien a zahalených sôch Koržan smútil nad prázdnym múzeom, ktoré prežilo dve svetové vojny. „Múzeum musí prežiť. Musia tam byť ľudia a predovšetkým deti. Musia sa naučiť základy ich kultúry,“ povedal.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie